Wzmacniacze w.cz.


Schemat pokazuje wzmacniacz 5 - 500MHz o wzmocnieniu ok 30dB z dwoma wyjściami i możliwością regulacji poziomu nośnej wyjściowej od 0 do 2 - 3,5V pP. Można go zastosować jako wejście miernika częstotliwości, albo do wzmocnienia słabych sygnałów z anteny CB-radio, lub w wielu innych sytuacjach.


Podczas prac konstruktorskich bardzo potrzebny jest wzmacniacz wielkich częstotliwości pozwalający wzmocnić, a następnie zmierzyć lub obejrzeć uzyskaną częstotliwość. Jego obsługa jest bardzo prosta, ponieważ wzmacnia niskie poziomy w.cz. od kilku do ok. 200MHz, wystarczy zbliżyć pętelkę na końcu przewodu wejściowego do strojonej cewki, aby otrzymać na wyjściu mierzalne napięcie. Wzmacniacz pracuje przy napięciu 8V. Jego wzmocnienie zawiera się w przedziale od 10 do 26dB w zależności od częstotliwości. Rezystancja wejściowa i wyjściowa jest niska i wynosi ok. 50om. Ogranicznik amplitudy wejściowej odcina poziomy wyższe od 0,7V, co powoduje stabilizację napięcia wyjściowego, która wynosi 2,5 - 3,5V.
Wzmacniacz posiada jeszcze jedną ciekawą zaletę, może służyć jako rozdzielacz sygnału, ponieważ można go skonstruować z dwoma, albo trzema wyjściami.