Radio cyfroweRadio cyfrowe, czyli urządzenie do odbioru (nadawania) na paśmie amatorskim, zbudowane jest wyłącznie z obwodów cyfrowych. Prostota rozwiązania jest niezwykle duża. Mówiąc prostota mamy na myśli to, co my zbudujemy. Sam odbiór jednak zapewnia nam komputer, wyposażony w skomplikowaną kartę dźwiękową oraz program (który musimy sobie załadować) skopiowany z internetu, posiadający możliwości oglądania widma pasma, przełączania wstęgi, zawężania itp. Podobno odbiór jest fantastyczny.
Aby móc odbierać radiem cyfrowym, musimy mieć generator fali nośnej, którą następnie zmieszamy z falą odbieraną. Generator taki, musi być bardzo stabilny. Najczęściej jest to generator nazywany DDS, działający na zasadzie syntezy częstotliwości oraz przetwornika cyfrowo analogowego. Budowa takiego DDS-a jest bardziej skomplikowana od samego radia cyfrowego. Chcąc uniknąć tych problemów, postanowiłem zbudować syntezę częstotliwości w oparciu o własny pomysł. Napisałem program na Atmegę8, który pozwala na wybieranie częstotliwości przy pomocy przycisków: w górę, w dół. Poniżej pokazuję, jak taka synteza wygląda.
Schemat i program na procesor pokażę później.
cdn...


Synteza w obudowie

A to płytki odbiornika cyfrowego i wstępnego wzmacniacza małej częstotliwości sterującego kartę dźwiękową PC-eta.


Płytki odbiornika i m. cz. w obudowie.


Zmiana koncepcji. Robię VCO na dwa pasma odrazu.
Komplet: odbiornik SDR, synteza, VCO. Teraz VCO ma dwa wyjścia, 28MHz i 14MHz, czyli można użyć odbiornika na 3,5MHz oraz na 7MHz.
Kliknij, aby usłyszeć telegrafię na 7MHz. Odbiór był bezpośrednio z karty dźwiękowej, bez użycia dodatkowych programów. Z radia cyfrowego sygnał podano do wejścia analogowego PC-ta. Regulacja polegała tylko na głośniej, ciszej.

Wprawne ucho usłyszy, że sygnał nie jest kwarcowo krystaliczny. Synteza próbkuje stabilność VFO i to próbkowanie słychać, niestety.
Przeprowadzone do tej pory testy przekonały mnie, że wyniki podawane o radiu cyfrowym są przesadzone. Budowa cyfrowego odbiornika jest bardziej skomplikowana od budowy na układach liniowych. Generator VFO musi mieć dwu lub czterokrotnie wyższą czestotliwość. Cyfrowe przebiegi w urządzeniu powodują większe szumy. Czułość odbiornika jest mniejsza. Korzystanie z interfejsów do oglądania widma i strojenia częstotliwości (SDRadio, Spectran, Rocky) powoduje ogromne ilości szumów.
Celem porównania wyników zbudowałem odbiornik oparty na tradycyjnych zasadach. Jak jest zbudowany i jak go słychać można zobaczyć tutaj: O Homodynie

Na prośbę Andrzeja SP5GOA przedstawiam szczegóły syntezy, którą nazwałem mini DDS.
Program syntezy
  • Synteza dla radia cyfrowego na 7 i 3,5MHz.