Rok 2012

Przemyślenia na temat języka polskiego w mediach


13.01.12
1. TVP1, w Nigerii zdrożała benzyna: Protestowały dziesiątki Nigeryjczyków. Szanowna telewizjo, zapytamy ilu Nigeryjczyków prostowało, czy ile Nigeryjczyków protestowały?

17.01.12
2. TVN, prof. Jerzy Hausner o ustawie refundacyjnej: Bardzo długo przygotowano ustawę. Przygotowywano Panie profesorze.

19.01.12
3. Reklama Tok FM: Prowadzę firmę i rozmawiam z zagranicznymi firmą. Co?, nie chciało się przeczytać jednego zdania przed podejściem do mikrofonu?

23.01.12
4. Tok FM. Pan Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej powiedział: Rzeczoznawca wycenił obrazy i dlatego nie było potrzeby, aby banki dawały kredyty. Panie prezesie, przecież to zdanie jest bez sensu, miało być: aby banki nie dawały kredytów.

24.01.12
5. TVN, przykład nowomowy. Mówi kierownik budowy Stadionu Narodowego: Płyta jest gotowa i nie ma przeszkód by ją odebrać. Przeszkoda spowodowałaby jej nie odebranie, a nie odebranie panie kierowniku.

25.01.12
6. Polskie Radio, redaktor Motriuk: Te dwadzieścia pięć osób, które wybrało się w góry. Pan powiedział: wybrało się, bo odniósł pan to do pięć. Gdyby Pan przypomniał sobie, że osoby są ważniejsze od liczebnika, to powiedział by pan: wybrały się.

28.01.12
7. Polskie Radio wiadomości: Tylko miesiąc pozostał do zawodów narciarskich. Panie redaktorze, tak jak nie można powiedzieć: na Warcie stan wody dwa metry, przybył jeden centymetr, tak również nie można powiedzieć: pozostał miesiąc. A jak trzeba powiedzieć? Tylko miesiąc pozostało do zawodów narciarskich.

2.02.12
8. TVN, profesor Brunon Hołys: Dziecka nie ma, nie znaleźliśmy jego. Panie profesorze, pan kaleczy język polski. Jego, to może być kołderka, a jeśli mówimy o dziecku, to go.

6.02.12
9. Polskie Radio, rozmowa z lekarzem o odmrożeniach: Kapusta jest szeroko znana w medycynie ludowej, ale aplikacja pozostawia wiele do życzenia. Aplikacja, to nie to samo co aplikowanie panie doktorze.

10. TVN, rzecznik prokuratury udziela odpowiedzi: Minister właściwie ocenił nadzór komendanta wojewódzkiego nad sprawą. Zdaje się Pani rzecznik, że Pani język nie powiedział tego, co pomyślała głowa. Miało być: Minister ocenił, że komendant wojewódzki pełnił właściwy nadzór nad sprawą.

9.02.12
11. TV Planete+ o turbinach wiatrowych: Tysiące turbin rozsiane są po kraju. To nie jest po polsku. Powinno być: Tysiące turbin rozsianych jest po kraju.

13.02.12
12. Tok FM: Parę osób, które szuka pracy. Przepraszam, w jakim języku państwo mówią?

15.02.12
13. Wiadomości polskiego radia: Jest zagrożenie, że waluta będzie stabilna. Od kiedy to stabilna waluta jest zagrożeniem? Oczywiście, takie bzdury wychodzą gdy się stosuje nowomowę i obsesyjnie unika słowa nie. Powinno być: Jest zagrożenie, że waluta nie będzie stabilna.

16.02.12
14. Polskie Radio: Źle się działo dla polaków i litwinów. Szanowne radio, jak zapytamy: dla kogo źle się działo, czy komu źle się działo?

18.02.12
15. Polskie Radio, rozmowa z dr hab. Henrykiem Szlajferem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, ekonomistą i politologiem, w latach 1993-2008 dyrektorem departamentu strategii i planowania polityki: W Brazylii zakres nędzy zmniejszył się dramatycznie. Dla Pana profesora, im mniejsza nędza, tym większy dramat.

19.02.12
16. TVN o wyborach w Rosji: W lokalach wyborczych dwadzieścia tysięcy kamer zostaną włączone. Czy Państwo się nie słyszą? Przecież to nie jest po polsku.

26.02.12
17. Polskie Radio. Czytający komunikaty i reklamy jest jak zwykle bardzo znudzony czytanymi tekstami: Program o onkologii w niedzielnym debacie. Radio powtarza taki komunikat, więc odnoszę wrażenie, że Państwo nie słuchają własnych tekstów.

2.03.12
18. Polskie Radio o lekarce biorącej pieniądze za operacje: Chodzi o zwrot pieniędzy w kwotach od czterysta do trzech i pół tysiąca złotych. Tak powiedziane zdanie oznacza, że chodzi o zwrot czterystu tysięcy i mniej. Trzeba powiedzieć: Chodzi o zwrot pieniędzy w kwotach od czterystu złotych do trzech i pół tysiąca.

3.03.12
19. Tok FM: Grono osób, które ma wpływ na społeczeństwo. Niestety nie, proszę pani. Mówi pani o osobach, a nie o gronie. Powinno więc być: Grono osób, które mają wpływ na społeczeństwo.

6.03.12
20. TVN, wojewoda poznański o soli drogowej: Większego zagrożenia dla zdrowia nie było. Proszę pana, zagrożenie nie jest dla czegoś. Powinno być: Większego zagrożenia zdrowia nie było.

21. TVN, mówi poseł Palikot: Program ruszył, część autostrad jest wybudowanych. Brawo, chociaż Pan mówi poprawnie. Każdy inny powiedziałby: Program ruszył, część autostrad jest wybudowana.

25.03.12
22. Daniel Passent: Część moich czytelników uważała, że... Nigdy nie zgodzę się, że to jest po polsku. Jeśli czytelnicy uważali, a nie część, to powinno być: Część moich czytelników uważało, że...

23. Andrzej Zaucha z Rosji: Dziesiątki tysięcy osób, które mieszka tutaj na stałe...

27.03.12
24. TVN, Leszek Miller: Za długo żyję na tym świecie, aby zdawać sobie sprawę, że... Niestety, Pan też uległ nowomowie. To zdanie powinno wyglądać tak: Za długo żyję na tym świecie, aby nie zdawać sobie sprawy, że...

29.03.12
25. Polskie Radio, Karolina Rożej: Kilka procent z emerytury kobiet będzie pobierana... Pani rozumie to, co powiedziała?

2.04.12
26. Polskie Radio Wiadomości: Do Świąt pozostał tydzień. Panie redaktorze, chyba na chwilę wyłączył Pan myślenie. Tydzień, to jet określenie czasu, więc ono nie mogło pozostać.

8.04.12
27. TVN: W hucie Batory osiemdziesiąt procent ludzi ma być zwolniona. Czy w tym zdaniu występuje ktoś rodzaju żeńskiego?

12.04.12
28. Polskie Radio. Święto czekolady. Wiadomości: Ugryziemy kawałek czekolady i obalimy jego mit. Dziś jest święto czekolady czy kawałka?

22.04.12
29. Rozgłośnie radiowe mają trudności ze stosowaniem języka polskiego. Przykład stacji RFM: Mamy kilkanaście firm w Poznaniu, które realizuje ten program.

30. Zmarł Jan Suzin, mówi przejęta była spikerka Krystyna Loska: Był człowiekiem pełen dowcipu.

27.04.12
31. Polskie Radio, Jeremi Mordasewicz: Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobiety pracowały na emeryturze. Nie wiem skąd ta obsesja unikania za wszelką cenę słowa nie. Poprawnie zdanie brzmi tak: Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobiety nie pracowały na emeryturze.

32. Polskie Radio, Piotr Mazurkiewicz redaktor Rzeczpospolitej: Dwanaście procent polaków nie było na to gotowe. Szanowny redaktorze, Pan odniósł się do dwunastu procent. Nie sądzi Pan, że podmiotem w zdaniu są polacy? Należało powiedzieć: Dwanaście procent polaków nie było na to gotowych.

28.04.12
33. Polskie Radio wiadomości: Milion złotych pochodził z funduszu. Jak zwykle, to samo. Pani mówi o milionie czy o pieniądzach? Przecież o pieniądzach, więc: Milion złotych pochodziło z funduszu.

29.04.12
34. Polskie Radio: W wielu krajach tysiące dzieci nie są szczepione. Jak zwykle, tutaj nie są szczepione tysiące. A co z dziećmi? Mówi się: W wielu krajach tysiące dzieci nie jest szczepionych.

35. Polskie Radio: Mimo pogody, rozpoczęło się wyjazdy na odpoczynek. Szanownej Pani redaktor nie chce się przeczytać tak krótkiego zdania przed emisją.

30.04.12
36. Polskie Radio o PIT-ach: Jedna trzecia polaków jeszcze tego nie zrobiła. Panie redaktorze, jedna trzecia to określenie ilości, więc ono nie może tego zrobić. Trzeba powiedzieć: Jedna trzecia polaków jeszcze tego nie zrobiło.

8.05.12
37. Polskie Radio, Pan redaktor Molak: Już tylko miesiąc pozostał do zawodów. Niestety nie, Panie redaktorze. Powinno być: Już tylko miesiąc pozostało do zawodów. Nie wierzy Pan? To proszę spojrzeć jak teraz mówi się o stanie wód: ubyło dwa cetymetry, a nie ubyły dwa centymetry.

38. Polskie Radio: Część prezydentów mówiła, że nie mogą przyjechać na Szczyt. To nie jest po polsku, powinno być: Część prezydentów mówiło, że nie mogą przyjechać na Szczyt.

39. Polskie Radio o Ukrainie: Głosowano za innych, robi to większość rządząca. Źle, powinno być: Głosowano za innych, robi to większość rządzących.

11.05.12
40. Radio Tok FM: Można potem odpisać trzy procent podatku, które trafi... Co które trafi? Przecież mówi Pan o podatku, a nie o procentach. Skąd się wzięła ta fatalna moda?

19.05.12
41. Polskie Radio, polityczna debata przedstawicielek partii. Mówi przedstawicielka PIS: Ja będę martwić się tym, jak UEFa będzie działać w Polsce, a tym jak będą działać polacy. Oto, do czego prowadzi obsesyjne unikanie słowa nie. Przecież to zdanie jest kompletnie bez sensu. Gdyby Pani nie ulegała tej obsesji, to zdanie brzmiałoby: Ja nie będę martwić się tym, jak UEFa będzie działać w Polsce, a tym jak będą działać polacy.

5.06.12
42. Polskie Radio, poseł Tadeusz Radziewicz w dyskusji o Litwie: Ja też nie będę zaagniał stosunków między Polską a Litwą. Pan jest z tych, którzy upadabniają, podkaszają i udamawiają.

43. Tok FM kontynuuje nowomowę: Cztery tysiące tych prac były nietrafne.

13.06.12
44. Prezydent Kwaśniewski w sprawie Julii Tymoszenko: Rozwiązania radykalnego nie widać w tej sprawie, musimy go brać pod uwagę. Kogo? Jeśli mówimy o sprawie, to .

26.06.12
45. Polskie Radio, redaktor dyskutuje z Panią minister oświaty: Dwieście szesnaście tysięcy nauczycieli jest gotowa podjąć dyskusję. Ciekawe, jaka ona występuje w tym zdaniu?

30.06.12
46. Polskie Radio, znudzony leń czytający reklamy: Impreza odbędzie się w krakowskim piwnicy Pod Baranami.

2.07.12
47. W USA potężne burze. Polskie Radio: Setki tysięcy ludzi pozostaje bez prądu. Nareszcie, do tej pory mówiliście pozostają bez prądu.

9.07.12
48. Polskie Radio, dyskusja o kulturze: Setki tysięcy ludzi używają te programy komputerowe. A nie czasem używa te programy? Tak Państwo uczycie kultury języka?
Jest prosty sprawdzian tego, czy dobrze powiedzieliśmy, należy zadać pytanie: ilu ludzi używa te programy? Przecież nie zapytamy: ilu ludzi używają te programy?

21.07.12
49. Polskie Radio: Jak zobaczą państwo ilość osób, która się melduje, to... Oczywiście, powinno być: Jak zobaczą państwo ilość osób, które się meldują, to...

50. TVP1, redaktor Andrzej Jonas: Wałęsa zareagował, tak jak zareagował i zostało to odebrane, tak jak zostało odebrane. Brawo, bardzo wyczerpująca wypowiedź.

2.08.12
51. Polskie Radio, redaktor Bogdan Sawicki: Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt, że będzie burza. Domyślam się, że chciał Pan powiedzieć, że w 50% będzie burza, tymczasem powiedział Pan, że będzie na 100%. Dlaczego? Bo 50% jest wtedy, gdy powiemy: pięćdziesiąt na sto, a nie 50/50.

7.08.12
52. TVP1, redaktor Kraśko: Tysiące klientów otrzymają swoje pieniądze. To nie tysiące otrzymają swoje pieniądze, tylko klienci, więc: Tysiące klientów otrzyma swoje pieniądze.

53. Polskie Radio: Siedem pierwszych osób, które zadzwonią do nas otrzymają nagrodę. Przecież Państwo nie umieją mówić po polsku. Powinno być: Siedem pierwszych osób, które zadzwonią do nas otrzyma nagrodę.

10.09.12
54. TVN: Skończyły się wakacje, do szkoły ruszyły pięć milionów dzieci.

12.09.12
55. Nowomowa w mediach kwitnie, były minister spraw wewnętrznych Janusz Kaczmarek: Część zarzutów, która była postawiona... Po polsku powinno być: Część zarzutów, które były postawione.
Poseł Adam Hofman: Część ludzi została wprowadzona w błąd. Powinno być: Część ludzi zostało wprowadzonych w błąd.

17.09.12
56. Z przykrością stwierdzam, że radio łapie się brzydkich zachowań. W dopołudniowej audycji redaktor Rożej powiedziała: każdy, kto wyśle sms pod numer 71151 otrzyma książkę redaktora Wołkuskiego. Po 10 minutach, gdy smsów było tysiące, pani redaktor przypomniała sobie, że do wysyłki są tylko trzy książki. To jednak nie wszystko. Komputer odbierający smsy jest tak ustawiony, że od razu oddzwania z komunikatem, że wybraliśmy zły numer. Chodzi oczywiście o to, by wysłać sms ponownie. Nie ładnie szanowne Radio.

Otrzymałem odpowiedź od Pani redaktor Rożej:
Karolina Rożej skomentowała post na tablicy użytkownika Program 1 Polskie Radio.
Witaj Henryk,
Karolina napisała: „Szanowny Panie, z całą pewnością mogę powiedzieć, że nie obiecałam, iż KAŻDY otrzyma książkę. Poza tym nasz komputer nie jest "ustawiony", a słuchacze nie muszą wysyłać kilku smsów. Jeśli sms został wysłany poprawnie na numer 71 151, jedyny komunikat, jaki otrzymują słuchacze brzmi: "Dziękujemy za wysłanie sms. Zapraszamy na polskieradio.pl/jedynka".”

Mój komentaż: na 100% Pani redaktor powiedziała KAŻDY!.

24.09.12
57. Polskie Radio, redaktor Wydrych: Kupujemy kawałek ziemi, a potem go odralniamy. Co znaczy to koślawe słowo? Pan kreuje nowomowę.

1.10.12
58.Redaktor Wałkuski z USA: Dziś miliony Amerykanów zasiądą przed telewizorami. Kto zasiądzie? miliony, czy Amerykanie? Jeśli Amerykanie, to: Dziś miliony Amerykanów zasiądzie przed telewizorami. Miałby Pan rację, gdyby Pan powiedział: Dziś miliony zasiądą przed telewizorami.

4.10.12
59. Marek Brzeziński z Paryża: Wielu piłkarzy nie występowali w meczu... Co z Panem?, za długo jest Pan za granicą.

60. Wywiad z profesorem Henrykiem Domańskim: Minęliśmy się na korytarzu i nie powiedział mnie o tym, że ma zostać premierem. Prezentuje on poglądy z roku dwutysięcznego piątego. Panie profesorze, tyle razy występuje Pan w mediach i takie błędy?

22.10.12
61. TOK FM: Forma upadabniania klienta...

23.10.12
62. Polskie Radio, Wiadomości: Tysiące Muzułmanów pielgrzymują do... Niestety nie, szanowne Radio. Powinno być: Tysiące Muzułmanów pielgrzymuje do...

29.10.12
63. Korespondent Polskiego Radia z dzielnicy Harlem: Tutaj dramatycznie spadła przestępczość. No to rzeczywiście dramat, he, he, he.

64. Polskie Radio: Ostatniej nocy zamarzły cztery osoby. Wydaje się, że jest dobrze, ale Radio jest niekonsekwentne. Jeśli zgodziło się ze mną, że: Na Warcie przybyło cztery centymetry, to również zamarzło cztery osoby.

6.11.12
65. TVN: Dwadzieścia trzy miliony ludzi w Ameryce nie mają pracy. Jak zapytamy, ilu ludzi nie mają pracy, Tak?

12.11.12
66. Discovery Channel: Film obejrzał milion telewidzów. Ha, ha, ha.

20.11.12
67. Szef MSW: Gromadził materiały wybuchowe i wiedział jak go użyć. Słucham?, kogo?

4.12.12
68. Ewa Kopacz, marszałek sejmu: Zawsze znajdzie się grupa osób, która może być niezadowolona. Czy nie trzeba się zastanowić nad sposobem mówienia? Grupa, to tylko określenie ilości ludzi, więc określenie nie może być zadowolone lub nie.

10.12.12
69. Poseł Czażasty: Jest parę osób w SLD, które myśli, że... Panu się pewnie wydaje, że mówimy o słowie parę, tymczasem nie zauważa Pan, że mówimy o osobach. Powinno więc być: Jest parę osób w SLD, które myślą, że...

14.12.12
70. Profesor Paczkowski: Przez półtorej roku do Polski dostarczano paczki.