Rok 2011

Przemyślenia na temat języka polskiego w mediach


6.01.11
1. TVN, redaktor Durczok: Poparcie premiera Tuska jest wysokie, ale głosowaniem w sejmie może go stracić. Kogo może stracić? Mówi Pan o głosowaniu? To jest ono, a nie on.

4.02.11
2. Teleexspres, Maciej Orłoś: Na placu tysiące Egipcjan zbierają się na manifestację.
Panie redaktorze, dwudziestu, dwa tysiące i tysiące Egipcjan zbiera się, a nie zbierają się.

3. Mówi urzędniczka gminy o słupie potrąconym przez taflę lodową: Elektrycy odłanczają już tego słupa. Brawo, ciekawe, co robiła Pani na zajęciach z języka polskiego.

5.02.11
4. Z TVP1: Takich dzieci z małych miejscowości, które maja trudności w nauce tysiące.
Dlaczego dopuszczono taką formę, przecież to jest błąd.
Przecież mówi się: pięcioro dzieci jest..., tysiąc dzieci jest..., dwa tysiące jest i tysiące dzieci jest... Czy powiemy: pięcioro dzieci są?, albo tysiąc dzieci są?

9.02.11
5. Pan Wojewoda krakowski o rodzinie, nielegalnie mieszkającej w Polsce: Mam wątpliwości, iż by inni ludzie nie szli w ich ślady. Co proszę, Panie Wojewodo? Nie może Pan powiedzieć po polsku żeby? I nie wątpliwości, tylko obawy panie wojewodo.

6. Tok FM, Pani prezes Małgorzata Wychowaniec: To połowa osób, która decyduje o swoich finansach. Czy połowa, to jakaś ważna istota? W zdaniu mówi Pani o połowie, a zapomina Pani o osobach!

15.02.11
7. TVP1, informacja o Korei: W nocy spadł prawie metr śniegu. O czym to zdanie mówi o metrze czy o śniegu? Oczywiście o śniegu, a nie jak wydaje się telewizji, o metrze. Zdanie więc miało brzmieć: W nocy spadło prawie metr śniegu.

16.02.11
8. TVN, redaktor Pochanke: Wielu polaków na Litwie skarżą się. Pani wprowadza jakieś nowe zasady mówienia po polsku, Pani redaktor.

17.02.11
9. Polskie Radio: Większość Rzymian zatrzymują się rano w kawiarniach. Państwo kaleczą polski język.

19.02.11
10. Sygnały Dnia: Biskup Życiński będzie pochowany w lubelskim Archikatedrze. Proszę szanownego radia, to nie jest ten archikatedr, tylko ta archikatedra.

21.02.11
11. W Sygnałach Dnia dowiedziałem się, że w Libii został ranny tysiąc. Oto informacja z radia: Ponad tysiąc osób został ranny w Libii.

22.02.11
12. Nowomowa w Tok FM, minister Sztainchow: Nie ma przeciw skazań, aby dokonać prywatyzacji. Gdyby Pan pomyślał zanim powie, to zauważyłby Pan, że powiedział zupełnie coś odwrotnego niż zamierzał. Przecież nie ma przeciw skazań nie dokonywać prywatyzacji, a nie by dokonywać!

23.02.11
13. Teleexpress: Na wyjazd z Libii czekają teraz osiemset tysięcy ludzi. Tak się teraz mówi po polsku?

27.02.11
14. Pan redaktor Sztompke wpadł na pomysł, na który ja nigdy bym nie wpadł: Płytę wysłałem Pani Barbarze z Nowej Rudej. Według Pana redaktora Nowa Ruda, to nie jest ruda żelaza, tylko nowa, ruda dziewczyna.

28.02.11
15. Sygnały Dnia: Na polanie Jakuszyckiej biegało wczoraj trzy tysiące ludzi. Brawo Panowie, myślałem, że jak zwykle powiecie ...biegały trzy tysiące ludzi.

1.03.11
16. TVN, Czarne jest Białe: Dziennikarze nie chodzą do wybranej stacji, bo czują niechęć wobec jakiegoś dziennikarza. Tak, to jest teraz modne powiedzenie: wobec dziennikarza. Już zapomniano, że mówi się niechęć do dziennikarza.

7.03.11
17. Bogdan Zaleski, przepowiadający pogodę: Jutro będzie bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, muszą uważać cierpiący na nadciśnienie, może to być dla nich szkodliwe. Panie Bogdanie, nie jest Pan dobrym lekarzem. Jest akurat przeciwnie, nadciśnieniowcy będą się czuć lepiej. Dlaczego? Ponieważ ciśnienie wewnętrzne człowieka będzie równoważone zewnętrznym.
Kiedy pęknie napompowany balon, gdy będzie w wysokim ciśnieniu, czy gdy poleci do góry, gdzie ciśnienie jest niskie? Oczywiście, balon będzie się rozdymał bardziej w niskim ciśnieniu. Tak samo jest z człowiekiem.

8.03.11
18. Tok FM, niedouczone kadry reklamowe: Przedstawiamy wysokiej jakości mercedesa, dostępnym już w salonach. Proszę zajmować się czym innym, bo Państwo nie umieją mówić po polsku.

10.03.11
19. Polskie Radio: Setki tysięcy ludzi podejmują decyzje wakacyjne. Szanowne radio, przecież Państwo nie umieją tego powiedzieć po polsku.

15.03.11
20. Tok FM: Grupa Japończyków właśnie wylądowali w Krakowie, po chwili: Grupa państw G8 nie dogadali się. Takim językiem posługują się teraz rozgłośnie radiowe. Państwo po prostu nie umieją mówić po polsku.

21. TVP1: Chęć zakupu biletów zadeklarował dwa i pół miliona kibiców. Już ręce opadają, do jakiej szkoły Państwo chodzili?

16.03.11
22. Sygnały Dnia. Wywiadu udziela dyrektor Centrum Myśli Katolickiego Uniwersytety Lubelskiego Pan Piotr Gardziński: Przyniesiemy paczki na plac i złożymy go. Z długiej nazwy funkcji jaką Pan pełni wywnioskowałem, że ma Pan coś wspólnego z myśleniem. Nie przyszło Panu na myśl, że paczki, to po pierwsze rodzaj żeński, a po drugie, że jest to liczba mnoga?

22.03.11
23. Już wiemy kto tak koślawi język polski, to przedstawiciele banków: Obrót kartami płatniczymi się umasawia.

28.03.11
24. Sygnały Dnia o Aleksandrze Bardinim: Ukazało się wydanie pamiętnika poświęcone wybitnemu... Jak Panowie sądzą, co w tym zdaniu jest ważniejsze, wydanie czy pamiętnik? Ja myślę, że pamiętnik, więc: Ukazało się wydanie pamiętnika poświęconego wybitnemu...

1.04.11
25. TVN o przygotowaniach do ślubu księcia Williama: Cztery tysiące ludzi uwijają się jak w ukropie. Niestety, źle! Mówi się: dwóch ludzi uwija się, dwunastu ludzi uwija się, tysiąc ludzi uwija się i cztery tysiące ludzi uwija się, a nie uwijają się!

7.04.11
26. Słuchając radia dochodzę do wniosku, że mówiących płynnie po polsku jest już bardzo mało. Dzisiaj w Sygnałach Dnia wywiadu udzielił poseł Paweł Olszewski. Pan poseł jako przerywnika używa słowa mneee i mee. Używa tych przerywników w każdym zdaniu. Słuchanie takiego wywiadu jest katorgą.

19.04.11
27. Naczelny Prokurator kraju zwrócił się do rządu o pomoc w sprawie dowodów z Rosji. Mówi prezes Kaczyński: Powinno być wystąpienie wobec rządu rosyjskiego. Już nie występuje się do kogoś, teraz występuje się wobec kogoś.

23.04.11
28. Profesor Markowski powiedział: Okraszanie, to znaczy zdobienie jajek wielkanocnych. Ja pamiętam z młodości, że okrasić, to znaczyło polać ziemniaki roztopiną słoninką lub dodać tłuszczu do gotującej się kapusty. Okrasa, to nic innego jak słonina.

29. Media bez przerwy popełniają błąd nazywając święta wielkanocne świętami wielkiej nocy. Wielkanoc piszę się razem więc nie można mówić, że jest to wielka noc. To jest nazwa własna, więc nie można jej zmieniać.

27.04.11
29. Tok FM o ulotkach reklamowych: Tylko siedem procent zostanie przeczytana. Państwo przekazują słuchaczom, że jakaś ona zostanie przeczytana. O kogo więc chodzi?

30.04.11
30. Sygnały dnia: Po południu przelotne deszcz i burze. Panie redaktorze, Pan ciągle tak samo. Nie przelotne deszcz, tylko przelotny deszcz i burze.

31. Polskie Radio: Tornada zabiły w USA dwieście osób, a tysiące są ranne. Mówi się: tysiące jest rannych.

7.05.11
32. TIR staranował kilka samochodów. TVN podaje: Co by było, gdyby kierowca busa uciekł na pobocze drogi. Właśnie uciekł! I co? I to, że Pani nie umie powiedzieć tego zdania, Pani redaktor.

10.05.11
33. Polskie Radio, redaktor Hajzer o Eurowizji: Miliony słuchaczy przy odbiornikach słuchają i głosują. Jest Pan pewien, że tak się mówi? Gdyby było tak: Miliony przy odbiornikach słuchają i głosują to byłoby dobrze, ale gdy Pan doda słuchaczy, to niestety jest źle.
Po za tym, już Pan raz nawoływał do wysyłania darmowych sms-ów, które potem okazały się bardzo drogie.

34. Teleskop: Pojawił się mróz i wyrządził szkody dla rolnictwa. Mróz wyrządza szkody dla kogoś? Coś się Państwu pomieszało!

35. Teleskop: Na Długosza chodnik ma półtorej metra. Ha, ha, ha. Jeśli półtorej, to oczywiście metry, tak jak półtorej litry poproszę, ha, ha.

36. TVN, marszałek Schetyna: Arłukowicz szuka swego miejsca w polityce, znajdzie go w PO. Oczywiście, miejsce jest rodzaju męskiego, czyli to jest on, można znaleź go.

21.05.11
37. W Polskim Radiu niektórzy są już bardzo znudzeni swoją pracą. Oto komunikat przeczytany męskim głosem: Zakończenie akcji już po piętnastym trzydzieści. Dlaczego ten człowiek czyta takie ble, ble? dlatego, ponieważ jest tak leniwy, że nie chce mu się przeczytać dwóch zdań przed podejściem do mikrofonu.

22.05.11
38. Polskie Radio: Tysiące Hiszpanów okupują place i skwery. Niestety źle, szanowne radio!

39. Polskie Radio o portalu antykomor: Wiele osób prowadzących podobne strony się przestraszą. W jakim języku to Państwo powiedzieli, bo napewno nie po polsku.

40. Polskie Radio, mówi gość do redaktora Mazowieckiego: Pan, Panie redaktorze pochodzi z innej redakcji. Ja jestem wolny strzelec, odpowiada redaktor. I odpowiada źle, bo mówi się: Ja jestem wolnym strzelcem.

30.05.11
41. "Kropka nad i", Monika Olejnik: Część osób jest zadowolona, tak, część osób było zadowolonych odpowiedział Grzegorz Napieralski. I Pan Napieralski odpowiedział prawidłowo na nieprawidłowo powiedziane pytanie. Gość umie powiedzieć prawidłowo, a Pani redaktor nie?

31.05.11
42. TVP1, Wiadomości o powodziach: Rodzina kupiła mieszkanie za odszkodowanie, ale trzeba go jeszcze wyremontować. Kogo, właściciela?

5.06.11
43. Pytanie do niedouczonych kadr reklamowych: od lutego słucham Państwa nie gramatycznych wypocin, długo jeszcze? Większość Rzymian każdego ranka zatrzymują się rano w kawiarniach.

6.06.11
44. TVN, rozmowy redaktora Rymanowskiego. Minister Polaczek twierdzi, że autostrada do Warszawy nie będzie ukończona do przyszłego roku. Czy mógłby się Pan założyć z ministrem Grabarczykiem, że w maju przyszłego roku tej autostrady nie będzie? Nie, odpowiada poseł Polaczek.
Co nie, Panie pośle? Nie będzie ukończona, czy nie może się Pan założyć? Czy Pan aby zrozumiał pytanie?

9.06.11
45. Lech Wałęsa w szpitalu. Mówi doktor gdańskiego szpitala: Nie możemy wykluczyć problemy medyczne. Pan doktor ma już doktorat z medycyny, ale z języka polskiego na pewno by oblał.

20.06.11
46. W Warszawie otwarto Planetarium Centrum Nauki "Kopernik". Jest to piękne przedsięwzięcie do którego bardzo chciałbym pojechać. Zastanawiam się tylko, dlaczego media mówiąc o Centrum Nauki, pokazują wywiady z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych sugerując w ten sposób, że jest to miejsce dla osób niepoważnych, fantazjujących dzieci, bajek o ufoludkach itd. Państwo redaktorzy, czy jest to miejsce nauki czy bajania?

23.06.11
47. TVP Info: To są chłopi, które przyjechały na krakowski rynek. Skandaliczny brak umiejętności mówienia po polsku.

28.06.11
48. Tok FM, redaktor Piotr Semka: Cztery tysiące głosowań jest możliwe, bo w roku dwutysięcznym jedenastym... Dwa błędy w jednym zdaniu. Czy to niechlujstwo, czy brak umiejętności redaktorze?

30.06.11
49. Animal Planet, niedźwiedź zaatakował wędkarzy: Ta grupa wędkarzy o mały włos uniknęła tragedii. To zdanie, to znowu obsesyjne unikanie słowa nie.

8.07.11
50. Według mediów, można obrażać prezydenta RP. Słyszę, że Trybunał stosuje u nas Białoruś.
TVN: Sądy chętnie umarzają obrazę Prezydenta. Sądy nie zajmują się marzeniami, tylko umorzeniami. Stosują więc umorzenia, a nie umarzenia.

18.07.11
51. Sygnały Dnia. W jednym z więzień polskich więźniowie oglądają filmy, a potem wspólnie dyskutują treść. Mówi Pan psycholog, prowadzący dyskusje: Są stanowiska z których zawsze można upaść na samo dno, ale nie ma takiego dna z którego możnaby się było odbić. Pan psycholog prowadzi dyskusje z więźniami, ale ja nie chciałbym z Panem dyskutować. Z tego co Pan powiedział widzę, że mówi Pan bez zrozumienia. Oczywiście, zgodnie z modą unika Pan obsesyjnie słowa nie.

52. Tok FM, Pan Marcin Broda, ekspert ubezpieczeniowy o zniszczeniach papryki przez trąby powietrzne: W zeszłym roku mieliśmy dokładnie podobne deklaracje ubezpieczeniowe. Myślałem, że ekspert ubezpieczeniowy, to tak jak matematyk, dokładnie i bez pomyłek. Tymczasem masło maślane.

53. TVP3: Element załadowany na samochód ciężarowy w czasie hamowania spadł i ranił kierowcę samochodu osobowego, który zginął na miejscu. Czy Państwu brakuje już ludzi, którzy sensownie ułożą informację?

19.07.11
54. Tok FM, Pani Małgorzata Kamińska opowiada o książkach: Nie bardzo rozumiem twoje pytanie. Myślałem, że jeśli ktoś opowiada o książkach, to zna również świetnie język polski.

55. Teleskop: Wszystkie czterdzieści pięć tramwajów wyjadą pod koniec lipca. Kolejny raz stwierdzam, że redaktorzy z Teleskopu nie potrafią poprawnie mówić po polsku.

20.07.11
56. Polskie Radio: Nie będzie rozpoczęta budowa autostrady dopóki będzie rozpatrzona skarga. Kiedy więc nie można budować, przed rozpatrzeniem, czy po? Oczywiście przed. To dlaczego Państwo mówią dopóki będzie, przecież ma być dopóki nie będzie.
Ponadto: dopóki będzie jest zwrotem błędnym.

24.07.11
57. Niewyobrażalna tragedia w Norwegii. Wszystkie media omawiają wydarzenie w zdłuż i w szerz. W dyskusjach dochodzi się do wniosku teraz, że każdy nacjonalizm trzeba zwalczać w zarodku.
Tak? A co mówili redaktorzy i politycy jeszcze parę dni temu, gdy służby weszły rano do potencjalnego "terrorysty", który na swojej stronie anty.komor nawoływał do walki z prezydentem. Nie słyszałem ani jednego zdania o słuszności działania służb. Nazywano go biednym studentem. Absolutnie nikt nie poparł słusznego, zgodnego z prawem działania z urzędu służb do tego powołanych.

25.07.11
58. Polskie Radio omawia pogodę: Teraz, o wakacyjnym i słonecznym pogodzie możemy tylko pomarzyć. Pani, patrząc na swoją kartkę z tekstem bardziej zgaduje co tam jest niż czyta. Co? nie chciało się wcześniej spojrzeć?

59. Jeszcze parę dni temu słyszałem w mediach dyskusje uczonych socjologów na temat wykonanego w USA wyroku kary śmierci. Zalecają sądom amerykańskim, by wreszcie odstąpiły od ferowania takich wyroków. Nasi uczeni wiedzą lepiej co jest dobre dla Ameryki. Po wydarzeniach w Norwegii, gdzie morderca zastrzelił prawie stu młodych ludzi, nasi uczeni na chwilę zamilkli. Po wystudzeniu się sytuacji napewno ponownie zaczną głosić swoje mądrości, bo przecież oni wiedzą najlepiej.

27.07.11
60. Sygnały Dnia zaprosiły gościa Pana Grzegorza Russaka, speca od gotowania tradycyjnych, polskich potraw. Brawo, brawo, brawo Panie doktorze, nareszcie ktoś dowalił tym "znawcom" kuchni polskiej, którzy próbują serwować w UE (mamy prezydencję) dania "polskie", czyli buraczki z miodem i inne paskudztwa. Pańska znajomość rzeczy jest imponująca Panie doktorze, proszę dalej lansować z takim zdecydowaniem kiszone ogórki i kapustę, dziczyznę, bigos i tępić twórców kotletów koniecznie ze śliwką, owoców morza itp.

29.07.11
61. Pan premier omawiał dziś raport Komisji Wypadkowej. Na zakończenie konferencji prasowej powiedział: Proszę się niepokoić, będziemy nie jednokrotnie jeszcze omawiać ten raport. Jak słychać, nawet Pan premier uległ nowomowie i unika słowa nie. W języku polskim powinno się powiedzieć: Proszę się nie niepokoić...

6.08.11
62. Polskie Radio, śpiewa młodzieżowy zespół: Błażej, Błażej lubiał wypić... Audycję prowadzi Pani redaktor Rożej. Czy powinna zareagować? tak, ponieważ radio uczy i wychowuje. Inni mogą pomyśleć, że tak właśnie mówi się po polsku.

18.08.11
63. W Londynie ogłoszono wyrok dla dwóch młodych ludzi za nawoływanie na Facebooku do rozruchów.
Wracam więc do polskiego incydentu nawoływania przez studenta do walki z prezydentem na portalu internetowym. Nie pojmuję skąd wzięła się wtedy jednomyślność zarówno polityków, jak i redakcji radiowych i telewizyjnych, krytykujących służby za najście mieszkania i rewizję u studenta. Niedługo po tym w Londynie doszło do rabunków i rozruchów młodych ludzi, którzy zwoływali się na podobnym portalu. Obecnie, w Berlinie zabawa trwa dalej, młodzi ludzie podpalają w nocy samochody. Według naszych komentatorów policja nie powinna im w tym przeszkadzać. Niech dalej nawołują się na portalach, służby niech nie warzą się im w tym przeszkadzać.

20.08.11
64. Media podają, że w Wielkiej Brytanii coraz głośniej słychać uczonych wszelkich maści o ferowaniu przez sądy zbyt wysokich wyroków na ludzi, którzy spalili tysiące samochodów, obrabowali i spalili setki sklepów, a nawet spalili wiele kamienic pozbawiając uczciwych ludzi mieszkań.
Przypomina mi to mądrości naszych uczonych, którzy przed miesiącem natarczywie wygłaszali swoje mądrości o wolności słowa, swobodzie młodych ludzi i demokracji, która ma być zgodna z hasłem: Róbta co chceta.

22.08.11
65. Polskie Radio podaje wiadomość o katastrofie małego samolotu w Nowej Hucie: W katastrofie zginęła trójka dzieci, która była na pokładzie. Co to za mowa? Nie dość, że zginęła trójka, to jeszcze była na pokładzie. Kto tam w końcu leciał liczba, czy dzieci?

26.08.11
66.National Geographic: To gatunek rekinów, który zbiera się nad rafą. Dlaczego Państwo uważają, że w tym zdaniu najważniejszy jest gatunek , a nie rekiny? Powinno być: To gatunek rekinów, które zbierają się nad rafą.

67. TVP1, redaktor Kraśko: W Tarnowie były dziś trzydzieści trzy stopnie ciepła. Pan też nie wie, że powiedział o cieple, a nie stopniach. Powinno więc być: W Tarnowie było dziś trzydzieści trzy stopnie ciepła.

27.08.11
68. TVN: W Polsce liczba chorych na raka żołądka drastycznie spada. Rozumiem, że Pani martwi się spadkiem zachorowań na raka Pani redaktor.

31.08.11
69. Wszelkie polskie media unikają za wszelką cenę słowa je. Jest to określenie mnogiej liczby żeńskiej, na przykład: Weszły kobiety, widziałem je. Oto TV TLC: Lekarze znaleźli guzki, usunęli go.

1.09.11
70. Panorama TV: W Polsce nie trzeba już podawać jodu do kontrastu przy operacji żył w nogach, można teraz podawać tlenek węgla. No i mieli byśmy natychmiastowe zejście pacjenta. Jak słychać, dla Pani redaktor tlenek węgla, to to samo co dwutlenek węgla. Rozumiem, że może Pani nie znać się na gazach, ale trzeba trochę dbałości podczas czytania!

3.09.11
71. Teleskop: Na placu plejada turystów zachęcająca do zbiórki pieniędzy. To nie plejada zachęca, tylko turyści. Po polsku powinno być: Na placu plejada turystów zachęcających do zbiórki pieniędzy.

4.09.11
72. TVP Poznań, Waldemar Witkowski, samorządowiec o budynkach w Koninie przy autostradzie: Nie ma roku, by budynki tam postawione były zalewane. Czy Pan w ogóle słyszy własny głos? Czy Pan nie słyszy, że to zdanie jest bez sensu?

7.09.11
73. Reklama w Sygnałach Dnia: Nasz Dziennik, teraz w nowym szacie graficznej. Według znudzonego czytającego reklamę, to jest nowy szat graficzna. A co na to Pana przełożony, który winien kontrolować Pana pracę?

13.09.11
74. Czytanie reklamy musi być diabelnie nudne. Oto przykład z Discovery Science: Kropla Beskidu, tu urodziły się mój syn.

15.09.11
75. Sygnały Dnia. Niedouczone kadry reklamowe powróciły, po drobnej modyfikacji, do reklamy z błędem o kawiarenkach i kawie: Większość Rzymian zatrzymują się rano w kawiarniach.

20.09.11
76. TVP1: Siedem krajów nie zgadzają się na dopłaty. I co?, tak jest poprawnie, tak?

4.10.11
77. Polskie Radio. Krajowa Rada Radia i Telewizji znowu zaczęła nawoływać do płacenia przy pomocy kłamstwa. W swoim komunikacie podaje, że należy wnosić opłaty za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Tymczasem przepis mówi, że należy płacić za posiadanie tych odbiorników.

7.10.11
78. Sygnały Dnia. Do ciszy wyborczej pozostały jeszcze szesnaście godzin. Nie rozumiem, jak to się dzieje, że Panowie redaktorzy pracujący słowem mogą ulegać nowomowie i zapominają, jak powinno być poprawnie. Po chwili, w wywiadzie: Część osób będzie głosowała... A więc to nie przejęzyczenie, Panowie już tak zaczynają mówić.

12.10.11
79. TVN, Pani redaktor Kolęda Zaleska: Te trzydzieści dni upływają dokładnie na początku grudnia. Te trzydzieści dni upływa Pani redaktor, a nie upływają.

16.10.11
80. W nowomowie jedni ludzie naśladują drugich. Nikt już nie powie w między czasie, każdy powie w tak zwanym między czasie.
Są też inne kwiatki. Mówi Pani redaktor Monika Olejnik: Była taka okładka na której pi..., na której widniał napis. Wiemy co chciała powiedzieć: na której pisało, ale tego określenia ludzie unikają jak ognia. Podobno brzmi prostacko. Ale czy słusznie? Jest to dawne określenie i myślę, że można je używać, gdyż upraszcza mówienie. Dalej używamy zwrotu: wczoraj intensywnie padało i jest to przecież zupełnie poprawne.

17.10.11
81. Kolejne obsesyjne unikanie słowa nie. Wiadomości w polskim radiu: Nie ma przeciw wskazań, aby prokurator w stanie spoczynku był posłem. Aby zrozumieć to koślawe zdanie wyjaśniam, że podobno prokuratorzy na emeryturze nie mogą być posłami. Radio wyjaśnia, że mogą być.
Zapytam więc: nie ma przeciw wskazań by byli, czy żeby nie byli?. Mogą być, więc nie ma przeciw wskazań by nie byli.
Kto układa tekst wiadomości w radiu? Ktoś, kto nie umie mówić po polsku.

18.10.11
82. Polskie Radio: Ponad miesiąc został do ogłoszenia wyników... Niestety nie, szanowne radio. Mówi się: pięć dni zostało, dwa lata zostało i ponad miesiąc zostało! Dlaczego?, bo zostało czasu, a nie został miesiąc. Miesiąc jest przecież czasem.

83. TV1: Ponad połowa schronisk jest przepełniona. Nie, nie połowa jest przepełniona, tylko schroniska, więc: Ponad połowa schronisk jest przepełnionych.

84. Włączyłem TVN i słyszę wiadomość: Trybunał orzekł to, co orzekł. Brawo, bardzo wyczerpująca wiadomość, teraz już wiem.

24.10.11
85. Sygnały Dnia, Renata Szredzińska z Fundacji Dzieci Niczyje: Ponad dwadzieścia procent dzieci spotkała się z przemocą. Które słowo w tym zdaniu jest rodzaju żeńskiego?

86. TVP1: Podczas trzęsienia ziemi zginęły nawet tysiąc osób. Ble, ble.

25.10.11
87. Wiadomości TVP1: Do Gdańska na koncert przyjadą osiemset tysięcy turystów. Niestety, to jest kontynuacja ble, ble, ble.

29.10.11
88. Polskie Radio, zapowiedź audycji na niedzielę: Rozmowy o odchudzaniu w niedzielnym debacie. Tak, to będzie niedzielny debat, he he. Czy radio nic nie może zrobić z tym leniwcem, któremu nie chce się przeczytać informacji przed podejściem do mikrofonu?

23.11.11
89. TVN24. Kiedy most w Warszawie zostanie oddany do użytku? Sprawozdaje Marta Klosk: Takich deklaracji były już kilka.

90. Nowy Sącz, Zbigniew Ziobro: Budownictwo daje przyszłość naszemu kraju.

25.11.11
91. Tok FM, redaktor Wasilewska z Gazety Wyborczej broni wolności zgromadzeń: Zawsze jest część osób, które uważa... Pani pisze teksty w gazecie?

92. Tok FM, redaktor prowadzący: Nasi siatkarze grają właśnie z Japończykami. Teraz jest półtorej seta. Ha, ha. To jest set, czy seta? Półtorej sety, to ze śledzikiem.

93. Polskie Radio. Dwadzieścia dwie minuty pozostały do godziny piętnastej. Panie redaktorze prowadzący, Pan się myli. Do godziny piętnastej pozostał czas, a nie minuty. Powinien więc Pan powiedzieć: Dwadzieścia dwie minuty pozostało do godziny piętnastej. Pozostało minut (w domyśle czasu), bo minuta jest przecież określeniem czasu.

94. Polskie Radio, wiadomości: ...dopóki wojsko nie odejdzie i przekaże władzy ludności. Źle! ...dopóki wojsko nie odejdzie i nie przekaże władzy ludności.

95. TVN, Fakty: Dziesiątki, a nawet setki osób przyszły na plac.

27.11.11
96. Polskie Radio: A więcej miejsca są dostępne pod adresem... Co? zmieniła się pisownia języka polskiego?

97. TVN. Doktor Kapusta opowiada o antybiotykach w główkach sałaty. Ha, ha. Ale to nie żart, to zbieg okoliczności.

28.11.11
98. Polskie Radio Trójka, przykład nowomowy: Zabepieczamy kartę na wypadek, gdyby ktoś chciał coś wobec nas zrobić.

99. Telewizja WTK: Do końca roku pozostały trzydzieści trzy dni. Niestety źle. Mówimy ile zostało czasu, a dni są tylko określeniem czasu. Nie może więc pozostać określenie do końca roku. Mówi się więc, pozostało ileś czasu.

2.12.11
100. TVN, wybuch gazu: Do zdarzenia doszło, gdy większość mieszkańców jeszcze spała. Kto jeszcze spał większość, czy mieszkańcy? Większość, to określenie ilości mieszkańców, więc określenie nie mogło jeszcze spać! Nie większość spała, tylko spało jeszcze iluś mieszkańców.

5.12.11
101. Polskie Radio, minister Sikorski: Na utrzymanie armii w Afganistanie potrzeba będzie dziesiątków, jak nie setek milionów. Czy może mi ktoś powiedzieć dlaczego dziesiątków, a nie dziesiątek? Przecież nie mówi się ten dziesiątek, tylko ta dziesiątka. A ponadto bądźmy konsekwentni, jeśli dziesiątków milionów, to również setków milionów.

14.12.11
102. Tok FM, pan minister Sikorski: Ponad milion obywateli będzie mogło podróżować po całej europie. Tym razem Pan minister zaskoczył mnie pozytywnie, nie uległ nowomowie i nie powiedział tak jak mówią już prawie wszyscy: Ponad milion obywateli będzie mógł podróżować po całej europie.

103. Tok FM, przewodniczący UE Jerzy Buzek niestety ulega nowomowie: Przekonaliśmy się wszyscy, jak wyglądały te minione pół roku. Pół roku nie wyglądały, tylko wyglądało Panie przewodniczący.

16.12.11
104. TVP1, Krystyna Czubówna w programie przyrodniczym o jaskiniach hińskich: Jest tutaj wiele jaskiń, mogą go już zwiedzać turyści. Jeśli taka profesjonalistka tak mówi, to może tak właśnie ma być. Tym bardziej, że już przed kilku laty Pani Krystyna powiedziała: Mam dziś imieniny, obchodzę go co roku.

21.12.11
105. Radio Watykan: Na stole wigilijnym powinno być siano, skąd go jednak mamy wziąć.