Przemyślenia na temat języka polskiego w mediach


4.01.10
1. Nie żyje jedyny świadek w sprawie zabójstwa gen. Papały, mówi minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski: Muszą być przesłuchane inne osoby, będące ważne w tej sprawie. Panie ministrze, to nie jest po polsku.

5.01.10
2. Poseł Sekuła, przewodniczący komisji śledczej: Zadano pytanie, ja go uchylam. Czy Pan przewodniczący będzie umiał zadawać pytania w języku polskim?

3. National Geographic: Modliszka robi co może, żeby zostać niewidoczną. Nie, Modliszka tego nie robi, bo jest częścią racjonalnej przyrody. Modliszka czyni wszystko by być niewidzialną.

6.01.10
4. TVP1 o święcie Trzech Króli w Łodzi: Dziś większość ludzi poszła do pracy zamiast świętować.

5. National Geographic o produkcji kredek: Wszystkie ołówki suszone są w bębnach. Czy kredki są ołówkami?
Dziękuję, dowiedziałem się, że są.

7.01.10
6. Pani rzecznik policji wyjaśnia: Jeśli akcja policji toczy się w miejscu publicznym, nie ma przeciwskazań, aby nagrać ją na telefon komórkowy. Pani rzecznik, to zdanie jest bez sensu. Powinno być: Jeśli akcja policji toczy się w miejscu publicznym, nie ma przeciwskazań, aby nie nagrać jej na telefon komórkowy.

6.02.10
7. TV Planete: Wielu rabusiów czekają na towar przewożony karawaną. Czy to jest w języku polskim?

8.02.10
8. Marta Kielczyk Polskie Radio: Bo ten kierowca, który zrobił dziś to co zrobił, do przestrzegających przepisy nie należy. Bardzo "treściwa" informacja. Nie sądzi Pani, że bez sensu?

9.02.10
9. Kamil Durczok TVN: Z Białorusi heee mówi Dariusz Prosiecki. Panie Kamilu, czy musi Pan wypuszczać powietrze w czasie mówienia, jak z uszkodzonej opony?

10.02.10
10. TVN, rozmowa o prowadzeniu pojazdów przez młodzież: Zdaje się, że szereg działań, które jest podejmowane do tej pory... Źle, ...które podejmowane do tej pory.

11. TVN, pytanie do Władysława Frasyniuka: Czy Platforma ma trudny wybór? Bardzo trudny wybór, peee. Panie Władysławie, dlaczego Pan ciągle mówi to głupie peee?

12. TVP1: Milion wyborców pokazał, że chce oboje kandydatów. Pani jest przekonana, że umie mówić po polsku. Gdyby zamiast miliona, było dziesięciu wyborców, to Pani powiedziała by zapewne: Dziesięciu wyborców pokazał, że chce oboje kandydatów.

11.02.10
13. Polskie Radio: Z informacji wynika, że dwadzieścia wagonów są wciąż zablokowane. Mam rozumieć, że Państwo nie potraficie poprawnie powiedzieć tego zdania? Czy, aby nie powinno ono brzmieć: Z informacji wynika, że dwadzieścia wagonów jest wciąż zablokowanych. ?

14. Zimowa informacja w mediach: Na drogach występuje błoto po śniegowe. Należy rozumieć, że był śnieg, a pozostało błoto. Tylko, że to nie jest prawda. Wymienione błoto, to mieszanka soli ze śniegiem. Nie jest to więc błoto po śniegu, ale śnieg z solą.

17.02.10
15. Polskie Radio, korespondent z Rosji Włodzimierz Pac: Gazeta zwróciła jemu uwagę, że... Pan zapomina języka polskiego. Jemu, można powiedzieć tylko na początku i końcu zdania, albo ze wskazaniem. Powinno być najzwyklejsze mu.

16. TVP Info, poseł Andrzej Orzechowski w debacie o podatkach: To dotyczy osób, którzy zajmują się działalnością gospodarczą. Panie pośle osoby, to nie oni lecz one.

18.02.10
17. TVP1, Teleexpres, Maciej Orłoś: Od wysokiej temperatury śnieg na dachach robi się cięższy. Ha, ha, ha, to jakaś nowa fizyka, kto Panu tak powiedział? Jeśli mamy tonę śniegu, to od temperatury będzie więcej?

19.02.10
18. Mówi premier: Nikt, kto wysyła smsa, nie będzie płacił podatku. Powinno być raczej: Każdy, kto wysyła smsa, nie będzie płacił podatku.

22.02.10
19. TVN: Ha, ha, ha, popisali się Państwo dzisiaj. Informujecie, że utwór Dla Elizy napisał Fryderyk Chopin, a to niestety nie jest prawda.

23.02.10
20. Państwo Kalinowscy, to znane małżeństwo kinomanów. TVP Poznań: Państwo Kalinowscy przygotowuje się do zmiany mieszkania. Pani redaktor, Pani nie umie tego powiedzieć. To nie Państwo przygotowuje się do zmiany mieszkania, lecz Państwo Kalinowscy przygotowują się.

25.02.10
21. TVP1, Pan Bochenek o budowie stadionów: Chodzi o zainteresowanie tego pół miliona ludzi, który przyjedzie do Warszawy. Zaczął Pan o ludziach, a skończył na tym, że on przyjedzie. Więc o kim Pan mówił?

12.03.10
22. Tok FM: Spada poparcie dla polityków. Tak wszyscy mówią, a chodzi przecież o poparcie polityków, a nie dla polityków.

23. Jak powiedział jeden radny z małej miejscowości: Prawo jest prawo, trzeba jego przestrzegać. Ha, ha.

15.03.10
24. TVN 24, zawalił się namiot cyrkowy: Osoba odpowiedzialna jest aresztowana, bo wystąpiło zagrożenie dla wielu osób. To oczywiście moda, a zagrożenie wystąpiło nie dla osób, lecz zagrożenie życia osób.

23.03.10
25. Jeśli mówimy o miejscowości Zakopane, to musimy powiedzieć: Byliśmy w Zakopanem, ponieważ jest to nazwa własna, nie mająca nic z zakopywaniem.
W TVP1 usłyszałem dziś: Wiesz wiele o Michale Aniele. Anioł, to nazwa własna, nie mająca nic z Aniołami z nieba. W związku z tym trzeba powiedzieć: Wiesz wiele o Michale Aniole.

27.03.10
26. TVN: Światło zgasiły dwa miliony Australijczyków. Nie zgadzam się z takim sposobem mówienia. Światła nie zgasiły dwa miliony lecz Australijczycy, więc powinno być: Światło zgasiło dwa miliony Australijczyków.

31.03.10
27. TVN 24: Sześć tysięcy owadów czekają na termin odlotu. Państwo kaleczą język ojczysty.

28. Discovery World: Muszę zabrać Endiego zanim oberwie się następna skała. Kiedy Endi musi być zabrany, gdy skała się oberwie, czy nie oberwie? Oczywiście, gdy się jeszcze nie oberwie. A więc: Muszę zabrać Endiego zanim nie oberwie się następna skała.

3.04.10
29. TVP1, Sport. Młodzi dziennikarze TV mają problem z mówieniem po polsku: Ćwierć miliona ludzi ustawiły się w zdłuż Tamizy. Młody dziennikarzu, ludzie to są oni, a nie one.

30. TVP1, Sport: Kierowca rajdowy Kościuszko miał wypadek na trasie, jego samochód opuścił trasę. Opuścić, to można zebranie lub restaurację. Samochód raidowy poprostu wypada z trasy. Moda łagodnych i zamiennych zwrotów dotyczy również innych dziedzin. Najechanie samochodem rowerzysty opisuje się jako potrącenie. Napisanie książki, opisuje się jako popełnienie książki. Mysz komputerową uparcie, ciągle nazywa się gryzoniem.

7.04.10
31. Niedługo trzeba będzie powołać komisję do sprawdzania umiejętności mówienia po polsku redaktorów radiowo telewizyjnych.
TVN 24 o poglądach Rosjan na Katyń: Piętnaście procent uznała to za ludobójstwo.

32. Polskie Radio: Dramat dotyczy osób, którzy zostali zamordowani.

8.04.10
33. TVP Poznań: Jest parę zespołów, które może zrobić niespodziankę. Sądzą Państwo, że tak się to mówi po polsku?

9.04.10
34. TVN 24, slogan reklamowy: Polskie Górnictwo i Gazownictwo dostawca bezpiecznej energii. A który dostawca dostarcza do obywateli niebezpieczną energię?

19.04.10
35. Olek był na Mazurach i w sklepie spożywczym zobaczył scenkę: Wchodzi facet w gumowych butach: Czysta jest? jest, odpowiada ekspedientka, poproszę dwóch.

20.04.10
36. W Polskim Radiu pracował kiedyś redaktor, który z upodobaniem mówił o warszawskim giełdzie i był bardzo odporny na zwracaną uwagę. Okazuje się, że znalazł się następca tego redaktora: Największy nasz ubezpieczyciel zadebiutuje niebawem na warszawskim giełdzie.

21.04.10
37. Polskie Radio: Biura nie ponoszą odpowiedzialności za wybuch wulkanu, co nie znaczy, że mają obowiązek zadbać o klienta. Czy Państwo nie słyszą, że to oświadczenie jest bez sensu? Ma być: ...co nie znaczy, że nie mają obowiązku zadbać o klienta.

23.04.10
38. Polskie Radio. Jak się słucha głupich reklam, to można się dowiedzieć, że Marek i Wacek dokonali brawurowego nagrania... Pewnie chodzi o to, że zdążyli ukończyć utwór przed zatrzaśnięciem się klapy fortepianu.

39. Tok FM: Te kilka milionów emerytów, które są... Dlaczego mówią Państwo o liczebniku, a nie o podmiocie w zdaniu? Co za fatalna moda!

40. TVN: Jego film oglądnął miliard osób. Pana też nie obchodzą osoby, najważniejszy jest miliard. Gdyby Pan zauważył w tym zdaniu osoby, powiedziałby Pan: Jego film oglądnęło miliard osób.

24.04.10
41. Polskie Radio: Jaką masą ciała ćwiczymy? Ćwiczymy, aby przynajmniej go utrzymać. Go? Ciało to jest on?

42. TVP Poznań: Ten program potrwa jeszcze półtorej miesiąca. Ha, ha, ha.

25.04.10
43. Wygląda na to, że to już jakaś siła wyższa każe ludziom mówić w ten sposób. W TVP INFO, Marek Ostrowski, znany komentator polityczny tak mówi o zbliżających się wyborach w Anglii: Partia może być większa w liczbie oddanej głosów. Nawet i Pan nie widzi, że w tym zdaniu nie chodzi o liczbę, tylko o głosy.

26.04.10
44. TVP2, dr Bielan: Zdecydowana większość popiera Jarosława Kaczyńskiego. Zastanawiam się, czy zdecydowana większość, to taka większość, która podjęła decyzję, czy taka, która jest większa od połowy. Jeśli to drugie, to powinno być: Zdecydowanie, większość popiera Jarosława Kaczyńskiego.
Dlaczego tak powinno być?, bo zdecydowaną większością w zdaniu mogą być kury lub jabłka i ich może być zdecydowanie więcej, ale same nie mogą być zdecydowane.

2.05.10
45. TV Biznes: Każdy z pracowników ma obowiązek tak prowadzić działalność, aby się zbilansował. Ha, ha, pracownikowi ma się zbilansować obowiązek, dobreee.

8.05.10
46. Sygnały Dnia, Polskie Radio: Kapitulację podpisano w Berlinie wobec marszałka Żukowa. Powiedział Pan profesor Lech Wyszczelski, potwierdzając moją wcześniejszą opinię, że wobec, to w obecności. Jeśli zatem powiemy: Trzeba być uczciwym wobec społeczeństwa, to jest to prawidłowe, czy nie?

47. TV Planete: W lasach tropikalnych jeden gatunek rośliny ginie jeden raz na 27 lat. To zdanie nie oddaje myśli autora. Mowi bowiem, że jakiś gatunek ginie jeden raz co 27 lat. Jeśli zginął, to jak może zginąć ponownie za 27 lat?
Zdanie powinno brzmieć: W lasach tropikalnych jeden gatunek roślin ginie co 27 lat.

11.05.10
48. Polskie Radio, Pan Stanisław Sikora, dyrektor NIK o kontroli zarządzania dworkami: Był zarzut, że pieniądze zostały wydatkowane. Panie dyrektorze, przedstawiciel NIK powinien mówić jasno i czytelnie. Natomiast zdanie powiedziane przez Pana jest właśnie nieczytelne. Jeśli coś zostało wykonane, to jest to czynność skończona. Jeśli coś jest wydatkowane, to jest to czynność cykliczna. Nie można więc powiedzieć, że pieniądze zostały wydatkowane. Albo zostały wydane, albo były wydatkowane.

16.05.10
49. Aż miło posłuchać czystego, literackiego języka, jakim posługiwał się dzisiaj we mszy radiowej ksiądz Waldemar Rakoczy. Tego samego nie można niestety powiedzieć o mówcach w Radio Maryja, gdzie chcom, bendom, idom jest na porządku dziennym. Ksiądz Rakoczy powiedział: ...nie przeocza się tego, gdzie wszyscy inni powiedzieli by ...nie przeacza się tego. Tak, jak z podkoszarki zrobili podkaszarkę.

24.05.10
50. Polskie Radio, program dla kierowców: Most jest otwarty, reszta mu się zdawała. Redaktorze, reszta nie może się zdawać. Może się zdawać komuś w głowie, bo zdawanie się, to są myśli. Powinno być: Most jest otwarty, resztę mu się zdawało.

30.05.10
51. Polskie Radio: Mamy zamysł, co zrobić z dziećmi po powodzi. Dlaczego nie pomysł? Ktoś uznał, że zamiast po można powiedzieć za. Uważam to za błąd, ponieważ nie można powiedzieć zamyśleć, zamiast pomyśleć, zaprzedzić, zamiast poprzedzić, za obiadem, zamiast po obiedzie, .
Idąc tym śladem udziwniania słów, jeżeli może być zamysł, możemy również powiedzieć: przedmysł, nadmysł czy podmysł, dlaczego nie?

5.06.10
52. Teleskop, TVP Poznań o Jarmarku Świętojańskim: Mateusz ze swoją dziewczyną przyjechali z Kielc. Nie Panie redaktorze, powinno być: Mateusz ze swoją dziewczyną przyjechał z Kielc.

7.06.10
53. W filmie James Bond słyszymy takie tłumaczenie: Koszula mnie spada. Co to za pokraczne zdanie?. Mnie, można powiedzieć tylko na początku lub końcu zdania, więc powinno brzmieć: Koszula mi spada.

14.06.10
54. Kamil Durczok TVN: My się tego słowa nie boimy, spróbujemy go odczarować. Dla Pana słowo, to jest on, tak?

16.06.10
55. Polskie Radio o etyce i religii w szkołach: Prawo jest dobre, trzeba go tylko przestrzegać. Nie dość, że Państwo błędnie mówicie, to jeszcze w temacie o szkołach.

17.06.10
56. Nowomowa jest bardzo zaraźliwa. Okazuje się, że zarażony jest nawet sąd. Pani sędzia ogłosiła dziś: Nie ma przeciwwskazań, aby orzeczenie sądu było wykonane nawet w czasie ciszy wyborczej. Oczywiście wiemy co wysoki Sąd miał na myśli, bo jesteśmy domyślni, ale wypowiedzi sądu powinny być jednoznaczne. To bezsensowne orzeczenie powinno brzmieć tak: Nie ma przeciwwskazań, aby orzeczenie sądu nie było wykonane nawet w czasie ciszy wyborczej.

18.06.10
57. Polskie Radio program I. Zastanawiam się dlaczego tak szacowne radio, jak program pierwszy zleca czytanie reklam takim znudzonym i leniwym facetom, jak temu który dziś przeczytał o nadchodzących audycjach Lata z radiem: U nas znajdziesz audycje, których nie ma w żadnym innym stacji radiowej. Sądzę nawet, że ten znudzony facet otrzymał wynagrodzenie za ten bełkot ośmieszający Polskie Radio.

19.06.10
58. TVN CNBC: Ta mniejszość ludzi, która na wakacje się wybiera... Szanowni redaktorzy z TVN, ta mniejszość ludzi, to określenie ilości ludzi. Czy określenie ilości może wybierać się na wakacje? Oczywiście, że nie. Jeśli więc, to ma być po polsku, to proszę powiedzieć: Ta mniejszość ludzi, którzy wybierają się na wakacje...

1.07.10
59. Polskie Radio o języku łowieckim: Sporo tej gwary trafiła do języka potocznego.

4.07.10
60. Redaktor Sława Bieńczycka o Patrycji Małkowskiej: Gdy śpiewała, jej ojciec stał z boku, żeby jego nie widziała.

10.07.10
61. Polskie Radio, Michał Żebrowski o śpiewaniu: Przygotowaliśmy te piosenki od lat. Panie Michale, Pan nie wie? Mówi się : przygotowywaliśmy.

11.07.10
62. Pan redaktor Robert Makłowicz gotował dziś na "ekranie": Gotowałem szybko, aby ryby z warzywami się nie z deintegrowały. Jak się gotuje, to nie trzeba używać filozoficznych słów, bo wyjdzie tak jak Panu. Jak się gotuje krótko, to ryby z warzywami się nie z integrują.
I jeszcze jedno, mówi się dezintegrować.

21.07.10
63. Jak podaje TVN, był wybuch na motorówce. Redaktor tak komentuje: Na motorówce pięć osób zostały ranne. Proszę Pana, w telewizji powinno się mówić poprawnie.

27.07.10
64. Polskie Radio program trzeci, mistrz Wodecki: Trzeba napisać taką muzykę, która nie przeszkadzałaby tekstu. Mistrzu, mówi się tekstowi.

29.07.10
65. Niedouczone kadry reklamowe w Lidlu: Kurtka do walkingu. Do czego? Nie słyszałem, by w języku polskim było takie słowo. Może to kurtka do walenia po głowie, szczególnie twórców reklam.

1.08.10
66. Wyszła ustawa o zakazie bicia dzieci. TVN podaje: Nie ma dnia, aby do szpitala trafiły jakieś ofiary. Ręce opadają, jak słyszy się taki bełkot.

4.08.10
67. Dowiedziałem się z Polskiego Radia, że w Legnickim magistaracie urzędnicy nie potrafią wypełniać wniosków unijnych. Dopuszczeni do głosu, tak się tłumaczą: To nie prawda, że w Legnicy są ludzie, którzy potrafią wypełniać wnioski. Oj, zdaje się że to prawda, że nie potrafią ponieważ Państwo nie potrafią nawet zaprzeczyć po polsku.

9.08.10
68. Polskie Radio. Śpiewał Tom Jones, tak proszę Państwa śpiewają siedemdziesięciolatki. Powinno być: siedemdziesięciolatkowie.

19.08.10
69. TVN o podsłuchach policyjnych: Osoby nie będące związane ze śledztwem... Niestety nie, szanowny redaktorze. Powinno być: Osoby nie będące związanymi ze śledztwem...

23.08.10
70. TVP3 Poznań: Ponoć połowa instalacji na Euro 2012 nie będzie oddana w terminie. Skąd się wziął taki język? Czy tu jest mowa o połowie, czy o instalacjach? Jeśli o instalacjach, to zdanie powinno brzmieć tak: Ponoć połowa instalacji na Euro 2012 nie będzie oddanych w terminie.

24.08.10
71. Profesor Wasilewski w Tok FM: Taka metafora przyszła mnie do głowy. Mnie, to może boleć głowa, ale przyszła mi do głowy, Panie profesorze.

25.08.10
72. TVN, Uwaga: Przetrzymywanych było większość kibiców. Brawo, jak Państwo się uchowali? Każdy inny dziennikarz powiedziałby Przetrzymywana była większość kibiców.

73. TVN, Uwaga. Niestety, w drugiej części audycji podsumowano sondaż: Dziewięćdziesiąt dziewięć procent było za, a jeden procent jest przeciwny. Panowie, czy procent może być przeciwny? To ten sam błąd, co w Polskim Radiu o stanie wód: Przybył jeden centymetr.

2.09.10
74. TVP3 o dwóch zaginionych polakach w Kazachstanie: Konsulat w Auma-Acie powziął wiadomość... Panie Grzegorzu Jopkiewicz z biura prasowego premiera, Pan nie wie, że istnieje takie słowo polskie, jak dowiedział się?

3.09.10
75. Remont pasa startowego na lotnisku w Warszawie. Teleexpres: Dziś większość lotów będzie przeniesiona. Pani mówi o większości, czy o lotach? Bo jeśli o lotach, to powinno być: Dziś większość lotów będzie przeniesionych.

6.09.10
76. Według eksperta Wojciecha Łuczaka, Tupolew 154 zderzył się z ziemią. Pan nie przesadza? Mam rozumieć, że obydwa ciała leciały na siebie i zderzyły się, tak? Gdyby miał Pan powiedzieć: spadł na ziemię, to byłoby to zbyt proste, nie naukowe.

7.09.10
77. Coraz częściej słyszę w radiu nazwiska: Wojciech Roman, Tadeusz Zygmunt, Marek Jurek itd. Czy zabrakło już nazwisk? A co na to wydziały spraw osobowych w urzędach?

15.09.10
78. TV Historia, tłumaczenie na język polski: Mamy dużo złota, wysyłamy go do Ameryki. Państwo też nie umieją mówić po polsku.

25.09.10
79. Tabliczka informacyjna w tramwaju: Pociąg zasilany jest jednym pantografem. Oczywiście, nie można napisać Tramwaj jest zasilany..., to byłoby zbyt prostackie, a my jesteśmy tacy mądrzy...

29.09.10
80. National Geographic.Przykład tworzenia faktów do własnych hipotez: Małpa trzymała w rękach włócznię i polowała. Na szczęście w telewizji obraz weryfikuje fantazje komentatora. Jak się okazało, małpa trzymała w rękach 40 centymetrowy patyk i wkładała go dziupli.

81. TVP1 o urlopach macierzyńskich: Pracodawcy nie lubią matki z dzieckiem. Czy wszyscy pracodawcy nie lubią jednej matki? Nie lubią matek z dziećmi!

4.10.10
82. TVN 24 o "dopalaczach": Nie ma problemu, aby ta ustawa przez Senat przeszła. Tak Pan dba o to, aby nie powiedzieć nie, że wyszło Panu zdanie bez sensu.

6.10.10
83. TVN CNBC Biznes: Prezes Bogdanki powziął decyzję na zakup 100% akcji. Ha, ha, oczywiście, to tak mądrze brzmi. Zdecydował się kupić, to już jest zbyt prostackie.

7.10.10
84. Miesięcznik Charaktery 10, tytuł: Wynik nieprawidłowy: Wśród objawów neurologicznych najbardziej charakterystyczne są ruchy pląsawiczne rąk. Oczywiście nie trzęsące się ręce, musi być mądrzej, ruchy pląsawiczne. Och, jacy my jesteśmy naukowcy!.

85. TVN, Kropka nad i, uczestniczy Jarosław Zieliński, poseł PIS. Uczestniczy Pan w komisji Maciarewicza, czym się teraz zajmuje komisja? Badamy sprawę i dbamy o to, aby sprawa nie była wyjaśniona. Ha, ha, ha, nie umie Pan powiedzieć tego, co myśli głowa. Miał pan powiedzieć oczywiście tak: Badamy sprawę i dbamy o to, aby nie było tak, by sprawa nie była wyjaśniona.

19.10.10
86. Doczekaliśmy czasów, gdy w dużych supermarketach zamiast ładnych piosenek lub nastrojowej muzyczki słyszymy coś, co składa się z kilku tonów komputerowych i jest odtwarzane na okrągło, jak kierat u gospodarza.
Wszystko w ramach oszczędności, bo za piosenki odtwarzane publicznie trzeba płacić.
Wyjątkiem jest Makro, gdzie słyszałem dziś bardzo ładne piosenki.

31.10.10
87. Informacja z TVN: Litwini karzą polaków za polskie nazwiska. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych wystosowało protest: Nie możemy tolerować poszanowania nazwisk polskich przez rząd litewski!. Głupota omijania słowa nie dopadła już urzędników ministerstwa. No i co to jest za protest? Czy w ministerstwie nie ma już kogoś, kto potrafi po polsku napisać protest?

2.11.10
88. TVN o żaglowcu Fryderyk Chopin: Na załogę czeka masę pracy. Co to jest masę? Domyślam się, że dużo. A może to ma być tak: Na załogę czeka masa pracy.

3.11.10
89. TVN Uwaga o mikrobusach wożących ludzi: Co po chwilę odbywają się kontrole. Co to za dziwoląg słowny?

4.11.10
90. TVP1 o wyleczonych dzieciach z głuchoty: Teraz tysiące dzieci lepiej sobie radzą w życiu. Protestuję. Powinno być: Teraz tysiące dzieci lepiej sobie radzi w życiu.

6.11.10
91. TVP1 o zakazie palenia w barach. Wiele barów intensywnie pracują nad tym. Państwo nie umieją mówić po polsku. Czy mówi się wiele barów pracują?

92. Z PIS zostały wyrzucone dwie posłanki. Mówi minister Sikorski: Ja chciałbym się dowiedzieć o powody tej decyzji. Panie ministrze, o powodach!

11.11.10
93. Animal Panet: Stado gęsi uciekają przed zimą. Może ze mną jest coś nie w porządku, bo prawie wszyscy tak mówią.

14.11.10
94. Dicovery Science. Pan lektor, jak słychać, ma drobne kłopoty z mówieniem po polsku. Szansa, że asteroid trafi w ziemię jest znikoma.To nie jest szansa, proszę Pana, to niebezpieczeństwo.
Może to być w dwutysięcznym dziewiątym. Nie powiedziano Panu, że mówi się w dwa tysiące dziewiątym?
Nie wiadomo, czy jeden z tych promieni trafi w ziemię. Tak Pan mówi, jak mający nadzieję, że trafi. A przecież chodzi o to, by nie trafił. Więc powinno być: Nie wiadomo, czy jeden z tych promieni nie trafi w ziemię.

21.11.10
95. TVP3: Najważniejsze są regulacje. Bankowiec zawsze będzie się starał ich obejść. Według telewizji, regulacje to są oni!

25.11.10
96. TVP3 o uciążliwych lokatorach: Lekarze stwierdzili wobec tych osób upośledzenie. Co proszę? Stwierdzili u tych osób, to oczywiście nie brzmi tak mądrze.

27.11.10
97. Polskie Radio. W górach spadł śnieg. Dziś w nocy może spaść piętnaście centymetrów świeżego puchu. Czy widziała Pani padający, nieświeży puch?

2.12.10
98. TVN24 o pożarach w Australii. Tysiące mieszkańców nie ma dachu nad głową. Brawo. Jeszcze wczoraj mówiliście: Tysiące mieszkańców nie mają dachu nad głową.

99. Teleexpres. Panie Orłoś, naprawdę tak się mówi? Większość dróg jest zasypana i śliska. Z tego zdania wynika, że zasypana jest większość, a nie drogi.
Zwracam Państwu jeszcze uwagę na nie konsekwencję. W dalszej części audycji powiedziano: Tysiące ludzi uwięzionych było w samochodach. Według Państwa szablonu, powinniście powiedzieć: Tysiące ludzi uwięzione były w samochodach.

6.12.10
100. Poseł Wyżnikiewicz PIS: Mamy wiele instytycji, które może podejmować współpracę z Rosją. Które mogą podejmować współpracę Panie pośle.

7.12.10
101. Polskie Radio, Sygnały dnia: Stosunki między oba krajami. Niestety nie, Panie redaktorze, oboma.

102. Tok FM, minister Sztainchow: Jest bardzo mało prawdopodobne, aby Rosjanie mogli uczestniczyć w produkcji paliw w Polsce. No i znowu unikanie nie. Przez tę nowomowę, sens zdania jest zupełnie odwrotny. Powinno być: Jest bardzo mało prawdopodobne, aby Rosjanie nie mogli uczestniczyć w produkcji paliw w Polsce.

9.12.10
103. TVN: Ford wjechał w grupę ludzi czekającą na przystanku. Panie Durczok, bo już mi ręce opadają. Grupa ludzi, to określenie ilości ludzi. Czy określenie ilości ludzi może stać na przystanku?

15.12.10
104. Teleexpres. Chyba nie chodzi Państwu o treść, tylko byle szybko. Młoda pacjentka zapadła w śpiączkę po porodzie: Przecież życie takiej pacjentki nie może być ważniejsze niż pieniądze! Słucham i nie wiem, czy śmiać się, czy płakać.

18.12.10
105. TVP3. Państwo przesiąknęli już nowomową: Jak nie zwariować w tym tłumie ludzi biegającym po sklepach. Co to jet tłum ludzi według państwa? Jest to określenie ilości ludzi. Czy ilość ludzi może biegać po sklepach?

28.12.10
106. Polskie Radio. Ostatnio wybuchają paczki w placówkach dyplomatycznych i na pocztach. Tak stało się w Grecji. Relacjonuje redaktor Lenert z Włoch: Nie wiadomo dlaczego pracownik otworzył go. Nie słyszałem, aby w Polsce zmienono formy osobowe. Ciekawe, dlaczego dla Pana paczka, to jest on.

(www)