Przemyślenia na temat języka polskiego w mediach2.01.09
1. W Polskim Radiu o wymianie pieniędzy: Trzydzieści siedem procent polaków powiedziała Euro NIE! Ona powiedziała nie, tylko czy szanowne radio może nam powiedzieć kim jest ona?

5.01.09
2. Dr Bugaj, prowadzący audycję w Polskim Radiu: Myślę sobie, że chciałbym zwrócić się do kilku, kilkunastu osób którzy mają pogląd na sprawę. Panie doktorze, jeśli Pan myśli sobie, to nie może Pan tego mówić w radiu. Ponadto nie wie Pan, że osoby to one, a nie oni.

6.01.09
3. Upadlać, słysząc to słowo wydaje mi się, że komuś coś upadło na głowę. Jeden z tygodników napisał: Upadlająca kolejka do lekarza specjalisty.

7.01.09
4. Polskie Radio: Zawsze nie da się uniknąć sytuacji, że lekarze odejdą od łóżek. Państwo nie słyszą, że to zdanie jest bez sensu? Po polsku mówi się: Zawsze nie da się uniknąć sytuacji, że lekarze NIE odejdą od łóżek.

15.01.09
5. Polskie Radio: Na jego grób przyszło wielu fanów, które próbowały popełnić samobójstwo. W radiu, które jest jednostką kulturotwórczą mówi się: fany próbowały popełnić samobójstwo.

6. TVN: Setki mężczyzn złapało i pobiło mężczyznę. Dobrze, tylko dlaczego wczoraj mówiliście, że setki mężczyzn próbowały go złapać?

24.01.09
7. Polak sekretarzem NATO, to wyróżnienie dla Polski. Tak wydaje się telewizji TVP1. Państwu się wydaje, że wyróżnienie to jest coś dla kogoś. Tymczasem zapominają Państwo, że wyróżnia się kogoś, a nie wyróżnienie jest dla kogoś.

8. Ten sam błąd popełnia Pan profesor Kik z Uniwersytetu Warszawskiego: Więcej zaufania dla rządu!.Jak wszyscy mówią dla, to Pan profesor też. A powinien Pan pamiętać, że zufanie może być do rządu, a nie dla rządu.

9. Polskie Radio: Większość regół zakonnych nakazywała... Niby wszystko jest w porządku, a jednak nie. Ileś regół nakazywało. Może to być pięć, tysiąc czy większość, ale zawsze nakazywało, a nie nakazywała.

5.02.09
10. Ekonomista, Pan dr Bugaj awansował dziś na doradcę ekonomicznego Pana Prezydenta. Zawsze miałem wyobrażenie, że doradca ekonomista to człowiek skrupulatny, dokładny, dbający o szczegóły. Tymczasem Pan Bugaj jeszcze do dziś nie dowiedział się, że nie mówi się w roku dwutysięcznym dziewiątym.

9.02.09
11. Już nawet Tomasz Lis ulega nowomowie: Bo Pan mówi, że rząd dosyć długo dostrzegł kryzys. Przez unikanie nie, zdanie jest zupełnie nie gramatyczne. Powinno być: Bo Pan mówi, że rząd dosyć długo nie dostrzegał kryzysu.

10.02.09
12. Małpowanie zwrotów języka amerykańskiego jest już irytujące: Musimy dopaść sprawców śmierci polaka w Pakistanie. Jeszcze nie słyszałem, by amerykanie kogoś zatrzymali, oni zawsze wszystkich dopadają. Czy słyszał ktoś by w Polsce były dzieci? Nie ma, są tylko dzieciaki, tak jak w Ameryce.

14.02.09
13. W Polskim Radiu miała miejsce dyskusja na temat alergii. Profesor Kuna stwierdził, że niektórzy silnie reagują na ukąszenia pszczół i os. Pan wprowadza ludzi w błąd Panie profesorze. Owady te nie kąsają lecz żądlą. Narząd którym to czynią jest akurat po porzeciwnej stronie ich organizmu.

14. Polskie Radio: Walentynki, to święto kiedy kobieta może wyraźić uczucie wobec mężczyzny. Proszę Pana, uczucie nie wyraża się wobec kogoś, tylko komuś lub do kogoś.

16.02.09
15. Jeśli wszyscy mówią dla, to Pan wicepremier Schetyna też, zamiast myśleć. Nie ma zagrożeń dla płac w policji, ani dla części zamiennych do samochodów. Panie wicepremierze, sądzi Pan, że płace i części boją się? A może nie ma zagrożenia braku płac i części?

20.02.09
16. TVN: Zdaje się, że zdecydowana większość właścicieli obiektów handlowych, zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa zaśnieżenia dachów. To nie jest prawidłowo powiedziane zdanie.
Powinno być: Zdaje się, że większość właścicieli obiektów handlowych, zdecydowanie zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa zaśnieżenia dachów.

25.02.09
17. Panie redaktorze Molak rozumiem, że to rutyna: Kazamaty bezpieki zostaną udostępnione dla publiczności. Nie ma Pan racji. Kazamaty mogą być udostępnione komuś, a nie dla kogoś.

26.02.09
18. Polskie Radio: Kolega proponował wyroby z udziałem mięsa gęsiego. Udział można brać w manifestacji albo w wykładach szkolnych, ale mięso gęsie nie może napewno brać udziału w wyrobie.

28.02.09
19. Tok FM: Spadł samolot wojskowy, drugi pilot nie żyje, reszta załogi została ranna. To nie reszta została ranna tylko załoga, więc: ...reszta załogi zostało rannych.

3.03.09
20. TVP1: Takich organizacji były dziesiątki. Skąd dziennikarze biorą taki język?
Jeśli to zdanie byłoby odpowiedzią, to jak będzie brzmieć pytanie?
Czy zapytamy: Ile były takich organizacji, czy Ile było takich organizacji?
A więc: Takich organizacji było dziesiątki.

8.03.09
21. Panorama TV, IRA zaatakowała brytyjskich żołnierzy, relacjonuje polski korespondent: Ranny został polak podczas przypadkowej strzelaniny w Londynie. Pan się niestety myli. To nie była przypadkowa strzelanina lecz polak przypadkowo był w tym miejscu.

16.03.09
22. TV Planete: Falowanie morza jest niszczeniem wszystko co jest na brzegu.

23. TVK Winogrady: Szkoła jest przyjazna dla ucznia. Osiedle jest przyjazne dla mieszkańców.
Po pierwsze, ani szkoła ani osiedle nie mogą być przyjaźni, po drugie nie dla ucznia i mieszkańców tylko uczniowi i mieszkańcom.

18.03.09
24. Sława Bienczycka, Wiadomości Polskie Radio: Na Podkarpaciu była wichura, tysiące gospodarstw bez prądu. Czy w tym zdaniu chodzi Pani o tysiące, czy o gospodarstwa?
Żeby wyjaśnić o co chodzi posłużymy się znowu pytaniem, czy zapytamy: pięć gospodarstw bez prądu?, osiemnaście gospodarstw bez prądu?, tysiące gospodarstw bez prądu?

19.03.09
25. Niedouczone kadry reklamowe w TV: ...jest to ważny czynnik urazy zębów.
To nie jest uraza zębów, tylko uraz.

23.03.09
26. Polskie Radio: Sukces Europy sukcesem dla Polski. Niestety źle, powinno być: Sukces Europy sukcesem Polski.

24.03.09
27. Chyba się już nie wyzwolimy od tej nowomowy. Posłanka PIS: Priorytetem dla rządu jest wejście do strefy EURO. Oczywiście to nie jest priorytet dla rządu, tylko priorytet rządu.

30.03.09
28. Polskie Radio: W Pakistanie terroryści wdarli się na teren koszar, kilku z nich było przebrane za policjantów. Pani redaktor, nie mogę się doszukać w tym zdaniu jakiegokolwiek ONO. Mowa jest o terrorystach, czyli: ...kilku z nich było przebranych!

31.03.09
29. Polskie Radio, mówi dowódca Marynarki Wojennej: Mamy w wojsku takie komórki, które w pierwszym rzędzie oddziaływują na kontakt z rodzinami. Co to za język? Nie może Pan powiedzieć, że w pierwszym rzędzie wojsko kontaktuje się z rodzinami?

2.04.09
30. Polskie Radio: W Kuwejcie w latach dwudziestych, na skutek kryzysu dziesiątki ludzi została bez pracy. Czy Państwo nie słyszą własnego głosu?

3.04.09
31. Polskie Radio: W sobotę będzie bardzo ciepło na skutek wiatrów południowych, polarno morskich. Ble, ble, ble.

6.04.09
32. Polskie Radio, Serwis Ekonomiczny: Banki obniżają stopy kredytowe co nie oznacza, że klienci będą płacić wyższe raty. Czy Pani zna się na ekonomii? Miało być: ...co nie oznacza, że klienci będą płacić niższe raty.

33. Polskie Radio: We Włoszech dach nad głową mogły stracić dwa tysiące ludzi. Mówi się: mogło stracić dwa tysiące ludzi.

34. Polskie Radio, przegląd prasy europejskiej: ...to wszystko na skutek zimnej wojny USA - Stany. Pewnie to przejęzyczenie, tylko dlaczego nikt w radiu tego nie słyszy i nie przeprasza?

35. TV Planete: Nie możemy wykluczyć, że ktoś wpadnie w depresję. Pozornie nie można się przyczepić, ale tak nie jest. Z tego zdania wynika, że na 100% ktoś wpadnie w depresję, a nie o to chodziło. Powinno być: Nie możemy wykluczyć, że ktoś nie wpadnie w depresję.

8.04.09
36. Polskie Radio, Pani redaktor Raducha: ...są tam takie kobiety, które ubierają się jak nasze babci. Już nie wystarczy, że zamiast mówić te postacie, mówią Państwo te postaci, niewiedzieć dlaczego. Teraz Pani redaktor zamiast nasze babcie, próbuje to przerobić na nasze babci.

14.04.09
37. Polskie Radio: W pożarze zginęły dwadzieścia dwie osoby, czternaście przebywają jeszcze w szpitalu. Mówi się: ...czternaście przebywa jeszcze w szpitalu.

22.04.09
38. Polskie Radio, słuchaczka pyta przez telefon: Czy ktoś testuje, kontroluje specyfiki na odchudzanie reklamowane w radiu? Odpowiedź: Klient, po stwierdzeniu nieprawidłowości może wnieść reklamację, bo reklama nie może wprowadzać w błąd. Czy Państwo zrozumieli pytanie słuchaczki? Państwo udzielili odpowiedzi jak głuchy ślepemu.

30.04.09
39. Polskie Radio. Państwo powtarzają komunikat: Zawsze Polskie Radio i siedemnaście rozgłośni ragionalnych zapraszają na... Naprawdę wstyd, aby nie umieć powiedzieć prostego zdania. Czy mówi się: Polskie Radio zapraszają?, albo: Siedemnaście rozgłośni regionalnych zapraszają? Oczywiście nie! Mówi się: Zawsze Polskie Radio i siedemnaście rozgłośni ragionalnych zaprasza na...

29.04.09
40. Polskie Radio: W Holandii samochód wjechał w tłum osób, ranne zostało czternaście osób. Muszę się czerwienić za język naszego radia. Według radia coś zostało ranne. Może tam było dziecko?. Szanowne radio, czy osoby to ONO, czy ONE?

14.05.09
41. Polskie Radio: Do wyborów zostały jeszcze dwadziescia cztery dni. Szanowne Radio jest nie konsekwentne. Doszliśmy już do porozumienia, że stan wody na Warcie 2 metry, przybyło dwa centymetry. A więc przybyło, a nie przybyły. Proszę więc mówić do wyborów zostało jeszcze dwadzieścia cztery dni, a nie zostały.

21.05.09
42. TVN o kościele w Irlandii: W ostatnim czasie duża liczba moich przyjaciół popełniła samobójstwa, pozostała część była bita. Z tego zdania wynika, że liczba popełniła samobójstwo, bita była część. Zapomnieli Państwo o przyjaciołach.

43. National Geographic TV: Zastosujemy te same metody dla Uranu i Neptuna. Nie mówi się dla Uranu tylko dla Urana.

25.05.09
44. Wybory do parlamentu europejskiego. Posłowie kłócą sią bez umiaru. Jeden z nich przekonuje, że ustalenia rolnicze można jeszcze zmieniać. Oto, co powiedział: To nie prawda, że poza traktatem można zmieniać ustalone sprawy. Pan mówi tak, jak inni, zamiast myśleć. I co Pan mądrego powiedział?

14.06.09
45. Polskie Radio, audycja muzyczna dla dzieci: Powiem czego nie robimy, nie prowadzimy koparki. Robimy coś przeciwnego. Pan zapewne jeszcze nie zauważył, że powiedział coś bez sensu.

46. Redaktor Jonas: Tysiące Irańczyków wyszły na ulicę. A ja myślę, że: Tysiące Irańczyków wyszło na ulicę.

21.06.09
47. Polskie Radio, prof. Ruty Politechnika Wrocławska: Wiele studentów będzie zmuszone zrezygnować ze studiów. Pan sądzi Panie profesorze, że to jest poprawne zdanie?

25.06.09
48. Polskie Radio: Będą deszcze i burze, a potem te szkody będą odczuwalne dla mieszkańców. Będą odczuwalne przez mieszkańców!.

49. Poseł Szmajdziński: Można już mówić o zagrożeniu dla mieszkańców. Można mówić o zagrożeniu mieszkańców! Panie pośle.

6.07.09
50. TVP, tłumaczenie wypowiedzi w Euro Parlamencie: Nie bardzo sobie wyobrażam, takie podejście do sprawy. To nie jest tłumaczenie na język polski. Po polsku to brzmi tak: Nie bardzo sobie wyobrażam takiego podejścia do sprawy.

7.07.09
51. Polskie Radio:
Na Wiśle ubył jeden centymetr. Mówi się ...ubyło jeden centymetr. Dlaczego?, bo ubyło wody, a nie centymetrów.

52. Wyodrębniono z dwadzieścia siedem i pół procenta. Mówi się procent.

53. W Austrii zatopione jest kilkanaście miejscowości. Mówi się: W Austrii zatopionych jest kilkanaście miejscowości.

10.07.09
54. TV Planete: Siedemnaście procent odpadów zostaje zagospodarowane. Niestety nie, powinno być: Siedemnaście procent odpadów zostaje zagospodarowanych.

55. TVN: W wodzie pływają tysiące śniętych ryb. Źle, powinno być: W wodzie pływa tysiące śniętych ryb. Ponieważ nie mówi się: ...pływają tysiąc ryb, albo ...pływają sto tysięcy ryb.

26.07.09
56. Po utworze na trąbkę Wodeckiego w Polskim Radiu, sam mistrz powiedział: Słuchaliśmy trąbkę. Niestety mistrzu, mówi się: Słuchaliśmy trąbki.

57. Polskie Radio o grypie: Część osób, która wróciła z Hiszpanii. Mówi się: Część osób, które wróciły z Hiszpanii.

29.07.09
58. Polskie Radio, wypadek na autostradzie: Utrudnienia mogą powstać jeszcze kilka godzin. Według Pani, na autostradzie będzie jeszcze kilka wypadków w ciągu kilku godzin. Tylko skąd Pani to wie?

2.08.09
59. Spadł szybowiec szkoleniowy. Polskie Radio podaje informację: Spadł czybowiec szkoleniowy na skutek utraty sterowności. Po chwili przedstawiciel policji mówi: Spadł szybowiec szkoleniowy na skutek zaplątania się liny holowniczej o skrzydło. Czy szanowne radio nie umie podać prostej wiadomości? Jeśli zestrzelą samolot, to spadnie on na skutek braku sterowności, czy na skutek zestrzelenia?

6.08.09
60. Redaktor Zdzisław Karnowski w Radio Tok FM: Pan poseł Zemke się myli, ciekawe czy ktoś jego oszukał. Panie redaktorze, mówi się: ...ktoś go oszukał.

61. Minister Szeinfeld, Polskie Radio: Wielu kontrahentów muszą wiedzieć, że... Panie ministrze, źle. Mówi się: Wielu kontrahentów musi wiedzieć, że...

10.08.09
62. Przedstawiciel stadniny w Janowie Podlaskim: Koń nie jest towarem pierwszej potrzeby, którą musi kupić rodzina. Według tego co Pan mówi, rodziny najczęściej kupują potrzeby. He, he.

12.08.09
63.Niedouczone kadry reklamowe w Tok FM: Ja wolę wyszukiwać ciekawe propozycje. Mówi się: Ja wolę wyszukiwać ciekawych propozycji. Nie pytamy przecież co szukamy, tylko czego szukamy.

64. TVP1, minister Klich: Trudno wykluczyć, że wśród afgańskiej policji są tacy, którzy zdradzają. Pan nas wprowadza w błąd, Panie ministrze. Mówi Pan, że takich ludzi tam nie ma. A my wiemy, że są. Żeby zdanie, które Pan powiedział było prawidłowe, powinien Pan powiedzieć: Trudno wykluczyć, że wśród afgańskiej policji są tacy, którzy NIE zdradzają.

14.08.09
65. Przedstawiciel Polkomtel: Nie jest tak, że wiele osób które chce się przenieść do Pleya... Pan nie umie powiedzieć zdania po polsku. Panu się wydaje, że podmiotem w zdaniu jest słowo wiele, tymczasem chodzi tu o osoby. Zdanie więc poninno brzmieć: Nie jest tak, że wiele osób które CHCĄ się przenieść do Pleya...

16.08.09
66. Polskie Radio: Tę audycję mogą Państwo posłuchać na programie pierwszym polskiego radia. Mówi się: ...tej audycji mogą Państwo posłuchać.

67. Mistrzostwa Świata w Berlinie, mówi sprawozdawca telewizyjny: Zdaje się, że medal będzie udziałem Polski. Wiemy co chciał Pan powiedzieć, bo jesteśmy domyślni, ale wcale nie wynika to z karkołomnej konstrukcji zdania, które Pan powiedział. Medal proszę Pana, to nie cebula, która bierze udział w gotowaniu zupy.

68. Marian Opania: Ja jestem perfekcjonista. Panie Marianie, trochę uwagi. Potem inni też tak mówią. Powinno być: Ja jestem perfekcjonistą.

21.08.09
69. Discovery Science: Zawór kontroluje ilość oleju docierającą do kierownicy. To co do tej kierownicy dociera, ilość czy olej? Bo jeśli olej, to powinno to brzmieć tak: Zawór kontroluje ilość oleju docierającego do kierownicy.

70. Polskie Radio: Ludzie ściągają oprogramowanie mapy z internetu, bo każdy chce go mieć. Pan nie wie, że oprogramowanie to ono, a nie on?

23.08.09
71. Mistrz Wodecki powiedział w TVN: Z zawodu ja jestem skrzypek.

24.08.09
72. Animal Planet: Ramka jest ciężka, pełna miodu. Jest on wykonany z pyłku kwiatów polnych. Nic bardziej błędnego, proszę Państwa. Miód nie jest produkowany z pyłków.

26.08.09
73. Polskie Radio, niedouczone kadry reklamowe: Często się o tym mówi na ulicy, w radio... Tak, tak słyszałem nawet w kino, he, he.

16.09.09
74. Paula Michalik Polskie Radio: Wiele naszych kolegów i koleżanek zaczęli wtedy tańczyć. Pani jest pewna, że to jest dobrze powiedziane zdanie?

18.09.09
75. Wypadek w kopalni, relacjonuje Jadwiga Woźnikowska: Górnicy wyjechali na powierzchnię, część z nich była nieprzytomna. Górnik to rodzaj męski, więc jaka ona była nieprzytomna? Zdaje się, że według Pani część była nieprzytomna.

22.09.09
76. W jednej z piosenek Wodeckiego jest taki tekst: Popatrz jak wszystko się niezmiennie zmienia...

24.09.09
77. Pan Piskorski przewodniczący Ruchu Demokratycznego: Proszę zwrócić uwagę, że Olechowski nie odtrambia jeszcze końca. He, he, he, czy to dziwne słowo jest w słowniku języka polskiego? Zapewne miał Pan na myśli odtrąbia.

25.09.09
78. Niedouczone kadry reklamowe, tym razem w Praktikerze: Spawarka inwertorowa. A pod reklamą napis: Tworzymy epsze otoczene.

26.09.09
79. TVP1, Maciej Guzowski: Większość wody wypacamy przez skórę. Mam chęć kogoś pacnąć. Już udamawiamy, wzbagacamy, udachawiamy i diabli wiedzą do czego jeszcze ładujemy samogłoskę a. Teraz o poceniu się mówimy o wypacaniu.

27.09.09
80. TVN. Panie Durczok, Pan poprostu już nie umie mówić po polsku. Blisko czterdzieści cztery miliony mieszkańców poszły do wyborów. Może Pan zapamięta, że pięć osób poszło i czterdzieści cztery miliony osób poszło. Nie ma znaczenia jaki duży jest liczebnik.
Za pół godziny, w TVP1 usłyszałem: Dwadzieścia milionów ludzi nie głosowało. Słyszał Pan?, powiedzieli nie głosowało, a nie jak Pan nie głosowały.

29.09.09
81. Niedouczone kadry reklamowe w Polskim Radiu: Strzał w jedenastkę w salonach Mercedes Benz. Szanowne niedouczone, od kiedy tarcza strzelecka ma w środku jedenastkę?. Natomiast, jeśli chodzi o strzał piłkarski, to nie strzela się w jedenastkę tylko jedenastkę.

82. Polskie Radio: Cimoszewicz ma szansę 50/50 otrzymać funkcję przewodniczącego Rady Europy. Panowie redaktorzy, według was Pan Cimoszewicz ma połowę szansy, ale to co mówicie oznacza 100%, bo 50 na 50 możliwych, to jest właśnie 100%.

3.10.09
83. TVN, minister Drzewiecki: Należy powiadomić ministra finansów, że nie mamy tytułu do tych pieniędzy. Tytuł to można mieć książęcy, tytuł może mieć artykuł, ale nie można mieć tytułu do pieniędzy. Pan kreuje nową mowę.

4.10.09
84. Polskie Radio, audycja katolicka: Błogosławiony ojciec Honorat sprawuje pieczę nad Nowym Miastem. Czy błogosławiony to błogie sławienie, czy powinno być bogosławiony od bożego sławienia?

7.10.09
85. Telewizja lokalna TVK Poznań: Do końca roku pozostały jeszcze osiemdziesiąt pięć dni. Z polskiego dwója.

9.10.09
86. National Geographic TV: ...odymił gniazdo pszczół, żeby je uspokoić. Uspokoić? Jest akurat przeciwnie. Odymione pszczoły myśląc, że się pali przystępują panicznie do pobierania miodu i ucieczki z gniazda. Można wtedy zajrzeć do gniazda, bo są zajęte właśnie pobieraniem miodu.

10.10.09
87. Nie mogę dociec z jakiego powodu zawodowi lektorzy popełniają takie błędy językowe. National Geographic: Samica odeszła zanim samiec jeszcze zakończył swój taniec. Czy Pan nie słyszy własnego głosu? Przecież to zdanie jest rażąco błędne stylistycznie.

15.10.09
88. Niedouczone i leniwe kadry reklamowe w TVN: Wszyscy biznesmeni potrafią radzić sobie w mętnym wodzie. Pani jest tak leniwa, że nie chciało jej się zapoznać z czterema zdaniami, które dostała do przeczytania.

21.10.09
89. Wiadomości TVN, mowa o eutanazji: W Polsce i Szwajcarii politycy boją sie poruszać ten problem. Mowi się: ...boją się poruszać tego problemu.

90. TVP1, rozporządzenie Pani dyrektor ZUS: Dokumenty przed zabraniem przez pracowników ABW powinny być uprzednio skserowane. Pani dyrektor, po polsku nie mówi się, że coś pochodzi s czegoś lecz z czegoś.

91. Film na programie Zone Europa: Żal Pani mnie. Nawet jeśli jestem domyślny, to z tego pokracznego zdania nic nie zrozumiem. Widząc obraz, domyśliłem się, że miało być: Żal mi Pani.

23.10.09
92. Polskie Radio, niedouczone kadry reklamowe o budownictwie: Proponujemy budownictwo w specjalnym cenie. Jeśli to budownictwo tak wygląda, jak wasze mówienie, to dziękujemy.

24.10.09
93. Jak my telewidzowie możemy mówić poprawnie, skoro słyszymy w TVN 24 redaktora piszącego i mówiącego, Łukasza Warzechę na temat sporu Boni - Pitera: Ja nie rozumiem ten spór.

27.10.09
94. Polskie Radio: Wiatry słabe i zachodni. Jeden będzie zachodni, a o pozostałych Pan zapomniał?

30.10.09
95. Zbliża się Święto zmarłych, Teleekspres: Prawie dziesięć tysięcy policjantów będą pomagać kierowcom. Tak? Zdaje się Państwo też już potrzebujecie pomocy, językowej.

31.10.09
96. Redaktor Kraśko, TVP1: Gdy runął mur berliński, wszyscy deklarowali radość. Oczywiście "radowali się", to dla Pana za proste. Gdyby przyszło Panu powiedzieć "dowiedzieli się", zapewne powiedział by Pan "powzięli wiedzę".

11.11.09
97. Dziś jest Święto Niepodległości, słuchamy Polskiego Radia: Za chwilę dokonana zostanie zmiana posterunku. Niestety, nie prawda. Za chwilę zostanie dokonana zmiana warty na posterunku.

12.11.09
98. Polskie Radio: Zderzył się autobus, nikt nie ucierpiał. Pofilozofujmy trochę. Zamiast nikt, powinno być żadna osoba, ponieważ nikt to nie ma nikogo, jeśli nie ma nikogo, to nie ma kto ucierpieć. Właściwie, to powinno być wszyscy nie ucierpieli.

17.11.09
99. W TVP1 też już nie umieją mówić: Do Ameryki docierają najwięcej emigrantów.

23.11.09
100. Poseł Kalisz zwraca się przez TV do premiera: Panie premierze, niech Pan nie gra konstytucjom!

1.12.09
101. W radiu panuje teraz moda, aby mówić szybko. A jeśli szybko, to oczywiście bez odpowiednio postawionych przecinków. Oto zdanie, które miało mieć inną treść: Na placu zabaw, Martynka trzy lata rozmawia z babcią. Nie, nie chodzi o to, jak długo rozmawia lecz o to, ile ma lat.

2.12.09
102. Słyszałem dziś takie zdanie: Jesienią tego roku, nazbierałam bardzo dużo kurek w lesie. Mój komentarz na temat tego zdania: Kurka, to grzyb. Grzyb jest rodzaju męskiego mający nazwę żeńską, tak jak Stanisław Pietruszka. Kurki, to liczba mnoga od ptaków domowych. Jeśli powiemy: wiele kurek, to chodzi o ptaki. Jeśli powiemy o grzybach, to powinno być: wiele kurków, tak jak maślaków, rydzów, prawdziwków itd. Jeśli chodzi o Stanisława, to powiemy: wielu Pietruszków, a nie Pietruszek.
Reasumując: zdanie Jesienią tego roku, nazbierałam bardzo dużo kurek w lesie jest powiedziane błędnie.

10.12.09
103. TVN: Nie da się pokonać Alkaidy na zasadzie negocjacji. Coś się Państwu pokręciło. Negocjacje nie służą do walki i nie są do wygrywania.

11.12.09
104. Polskie Radio: Dziewięć kobiet zostało oskarżone. Źle, mówi się Dziewięć kobiet zostało oskarżonych.

12.12.09
105. Zone Europa: Czterdzieści procent prawniczek twierdzi, że jest napastowana. Prawniczki, to liczba mnoga, więc jest napastowanych.

106. Discovery Science: Na końcu tkaninę wysyła się do wykończalni. Wszyscy dziś wykańczają, a nie wykończają, więc jak to się w końcu mówi?

107. Marszałek Putra: Pan Piesiewicz występował, jako człowiek umaralniający. Pan mówi o umieraniu, czy o moralności?

108. National Geographic: Jeśli weźniemy kawałek blachy i będziemy go wyginać, to rozgrzeje się. Nie go, lecz , bo nie kawałek wyginamy, tylko blachę.

14.12.09
109. TVN: Pięć osób na łodzi było pijane. Niestety, nie. Pięć osób na łodzi było pijanych.

17.12.09
110. Pani Anna Czerwińska sprawozdaje z zaśnieżonej Danii: Stu dwudziestu przywódców państw na Szczyt się spóźniali. Mówimy dwudziestu się spóźniali, czy spóźniało?

(www)