Przemyślenia na temat języka polskiego w mediach05.11.04
1. Program I PR, przedstawiciel gminy opowiada o swojej miejscowości: U nas były dwa kościoły, budował ich...
i dalej, ta sama opowieść: Tu było też koryto rzeki, przesunął go...
Panie przedstawicielu gminy, najpierw do szkoły, a potem do radia opowiadać o swojej miejscowości.

07.11.04
2. Program I PR, ksiądz Biskup Życimski powiedział: z racji tego, że...
Wydaje mi się, że powinno być: z tej racji, że...

15.11.04
3. TVP3, 17.45: Trzeba być odpowiedzialnym do tej pracy... powiedział pracownik telewizji poznańskiej, po dniu "otwartych drzwi w telewizji" . Chciał Pan zapewne powiedzieć trzeba być odpowiedzialnym w pracy...

4. Panorama w TV, 18.40: Długie włosy wskazują, że to raczej napewno nie polka... Szanowna telewizjo, to jest masło maślane. Albo raczej nie polka, albo napewno polka.

17.11.04
5. Szanowni Panowie profesorowie językoznawcy, proszę naprawić swój błąd i wycofać się z zalecenia pewnego sposobu mówienia. Wiem, że teraz już będzie trudno gdyż ogromna ilość ludzi niestety tak mówi.
Proszę posłuchać zdania (PR I, 15.32): Tysiące kierowców rzutem na taśmę, w ostatniej chwili składają wnioski...
I co?. Przecież na pierwszy "rzut ucha" słychać, że coś tu nie brzmi."
To oczywiste, że: jeden kierowca składa, dziesięciu składa, dwa tysiące kierowców składa i tysiące kierowców składa wnioski. Składają powiedzieli byśmy wtedy, gdy zdanie brzmiało by tak: Tysiące składają wnioski. Chyba to jest oczywiste jak słońce.
Pamiętam, jak kiedyś mówiono: jeden procent, dwa procenty, dwadzieścia pięć procentów. Dziś, dzięki językoznawcom mówi się procent, bez względu na to, jaki liczebnik wystąpi. I można było?

18.11.04
6. TVP3 Poznań, poseł Kalemba powiedział: Pan prezydent uasabiał... Panie pośle, Pan ubagaca nasz język.

20.11.04
7. TVP2, 20.20. Aktor Grabowski powiedział dziś: ...Ja chcę tobie pokazać z kim chcę pracować. I dalej: ...Tatuś przyniósł mnie z biura paczkę cukierków. Uczony słowa polskiego absolwencie wyższej Szkoły aktorskiej kolego, Tatuś przyniósł Mi cukierki oraz chcę pokazać Ci...!!!.

21.11.04
8. TV 18.30, Discovery Science, czyta polski lektor: ...Wszystkie budynki i ludzie wyparowaliby.
Niestety nie Panowie lektorzy. Na początku zdania są budynki, więc mówimy o nich. A więc: Wszystkie budynki i ludzie wyparowałyby.

22.11.04
9. Dziś jest ślisko i śnieżnie. Teleskop zaprosił do studia (TVP3) eksperta od jazdy po śniegu. Ekspert mówi: ...Puszczamy sprzęgło i wymijamy przeszkodę.
Panie ekspercie, wezwano Pana do telewizji jako fachowca, a Pan nie wie, że wymijanie następuje wtedy, gdy inny pojazd zbliża się z naprzeciw. To, o czym Pan mówił było omijaniem!!!

10.12.04
10. PR PrI, 7.30: Kilka następnych miesięcy będą... Panie redaktorze, Kilka następnych miesięcy będzie...
11. Tysiące byków giną w ten sposób. A ja myślę, że Tysiące byków ginie w ten sposób.
12. Poseł Rokita w TV: Ludzie się z tego śmieli. Nie lepiej powiedzieć ...z tego się śmiali?.

12.12.04
13. PR PrI, 12.40. Mówi dr Bugaj, nauczyciel akademicki: A oni się wyleli... Panie profesorze, czy nie czasem oni się wylali?.

13.12.04
14. TVP Polonia, 23.15. Mówi prof Bender: On był entuzjasta... Panie profesorze, błąd językowy aż razi. Przecież zapytamy kim on był, a nie kto on był. Jako profesor powinien Pan wiedzieć!.

15.12.04
15. TVP Polsat, 19.20. Słucham i własnym uszom nie wierzę: Ponad dwa tysiące Pań zgłosiło gwałt... Dlaczego jesteście tacy nie konsekwentni, do tej pory mówiliście, że dwa tysiące Pań zgłosiły... Brawo, posłuchaliście mnie.

22.12.04
16. TVP2, 17.20. Poseł Miodowicz: Pozyskałem informację iż Pan Kama znał Panią Prezydentową... Panie pośle dowiedziałem się...to dla Pana za proste, Pan musi mówić pozyskałem informację. Proszę też przyjąć do wiadomości, że nie mówi się pozyskałem informację iż... lecz pozyskałem iformację, że....

19.12.04
17. TVP2, 19.25. Telewizja prowadzi nabór młodych ludzi do pracy. Oto, jak wysoka komisja nauczyła mówić młodą adeptkę: Kochamy nasze dzieci i jak bardzo są oni nam potrzebni... No, brawo wysoka komisjo, najpierw trzeba będzie was nauczyć mówić.

21.12.04
18. PRI, 4.30. Co się dzieje w polskim radiu? To, co dziś usłyszałem, świadczy o zatracaniu umiejętności mówienia po polsku: Należy pamiętać, że o sygnalizowanym manewru skrętu... Szanowna Pani prowadząca, czy na pytanie o kim, o czym odpowie Pani o manewru? oczywiście o manewrze!!!.

2.01.05
19. TVP I, 19.58. Mówi Pan policjant, przedstawiciel Ruchu Drogowego: Mimo woli jezdnia jest śliska... Szanowny Panie policjancie, jezdnia nie ma żadnej woli!.

11.01.05
20. Poseł Gruszka, przewodniczący Komisji Śledczej powiedział o Panu Kulczyku, który obecnie wyjechał na dwa miesiące za granicę: Poinformowałem świadka o stawieniu się przed komisją śledczą... Ha, Ha, Ha. Można pęknąć ze śmiechu. Pan przewodniczący nie potrafi sformułować prostej myśli. Z tego co powiedział, można zrozumieć, że Pan Gruszka poinformował Pana Kulczyka o osobistym stawieniu się przed komisją. A więc Pan Gruszka będzie się sam przesłuchiwał. Oczywiście miał powiedzieć: Poinformowałem świadka o konieczności stawienia się przed Komisją.

17.01.05
21. PR I, 7.25. Mówi minister Szmajdziński o wojskach w Iraku: Kilkanaście ostatnich dni dostarczają argumenty... Panie ministrze, czy Pan się przejęzyczył, czy też nie umie Pan tego powiedzieć?

25.01.05
22. PR I, 7.25. Minister Olejniczak jest jeszcze młodym człowiekiem, ale już popadł w rutynę i nie potrafi kontrolować tego co mówi. Dziś powiedział w radiu: Mam nadzieję, że Unia zajmie się tom sprawom solidnie...

8.02.05
23.TVP PR I godz. 19.45. Dzisiaj w Wiadomościach Pan Durczok, czołowy prezenter TV powiedział o internecie: Są tam propozycje na które rodzice nawet nie zdają sobie sprawy...Proszę Pana, na propozycje nie można sobie zdawać sprawy, można natomiast je na przykład akceptować lub na nie reagować.

16.02.05
24. TVP PR I godz. 19.40. Pan premier Marek Belka powiedział dziś: Chciałbym jednoznacznie oświadczyć, iż rząd poprze te ustawy... To już jakaś plaga w mediach. Panie premierze, mówi się ...że rząd poprze te ustawy.

28.02.05
25. TVP PR I godz. 20.50. Pan prokurator mówi o działaniach policji w Magdalence: Działania zostały przygotowane tak, aby uniemożliwić możliwości... Panie prokuratorze, tak rozumując można powiedzieć: W nocy padał bardzo wilgotny deszcz.

11.03.05
26. TVP PR II godz. 18.55 Panorama. Wiadomości o pogodzie: W Zakopanem warunki pogarszają silne wiatr i mróz... Czas już nauczyć się, że warunki pogarszają silny wiatr i mróz.

23.03.05
27. Radio PR I godz. 18.15. Oto, jak prowadzący potrafi mówić po polsku: Z chuligaństwem trzeba walczyć, ale jak go zwalczać nikt nie wie. Szanowny Panie lektorze, zajmujący się na codzień językiem polskim w radiu. Słowo chuligaństwo jest dla Pana rodzaju męskiego, tak?.Czyli: kto, co? on. Nie, Proszę Pana to jest rodzaj nijaki i trzeba powiedzieć ...je zwalczać.

28. Potem była dyskusja o narciarstwie, Małyszu i Związku narciarskim. Przedstawiciel Związku mówi: Dwadzieścia tysięcy ludzi mogło by jego już nie zobaczyć... Chyba miał Pan dwóję z polskiego.

29. TV Panorama 18.49. Radni Janikowa nie musieli go poznać, żeby być pewnym. Szanowna Panoramo, radni to liczba mnoga, a więc żeby być pewnymi.

29.03.05
30. PR I godz. 16.05 Wiadomości. Sądzę, iż od fali Tsunami będzie trzystu zabitych.Tak mówi nasze reprezentatywne radio, chwalące się posiadaniem językoznawców, mogących nauczać prezenterów innych rozgłośni za pieniądze. Proszę Państwa myślę, że najpierw trzeba u siebie uczyć ponieważ mówi się Sądzę, że...

31.03.05
31. PR progr.I godz. 18.20. Rozmowa dotyczy kary dla TP SA: Kilkadziesiąt milionów złotych są zasądzone... Szanowne radio znów popełnia błąd. Powinno być: Kilkadziesiąt milionów złotych jest zasądzone. Panom w radiu wydaje się, że nacisk winien być położony na miliony, tymczasem sednem sprawy jest to, czy zasądzono karę dla TP SA.

32. TVN, 18.55 Rozmowy w toku, mówi mama: Mam dziecko, muszę go utrzymać. Może pomyliła Pani dziecko z pieskiem. Dziecko, to zawsze ONO, a nie on.

01.04.05
33. PR I godz. 10.31 Wiadomości dla kierowców. Temat: prawa jazdy. Czym dłużej będą państwo czekać, tym gorzej...Kochane Radio kierowców mówi błędnie. Mówi się
Im dłużej, tym gorzej.

04.04.05
34. TVN 19.39. Pan profesor Bartoszewski powiedział: Ostatnia moja rozmowa z Papieżem miała miejsce w dwutysięcznym trzecim roku. Panie profesorze, proszę nie dawać złych przykładów, powinien Pan powiedzieć ...w dwa tysiące trzecim roku. Czy powiedziałby Pan w tysiąc dziewięć setnym trzecim, czy w tysiąc dziewięćset trzecim?.

06.04.05
35. PR I godz. 8.45 . Dziś radio wysłuchało mojej prośby: Setki tysięcy polaków oddało hołd Papieżowi. A jeszcze wczoraj mówiliście Setki tysięcy oddały hołd...I dalej: Tysiące polaków przybyło do Rzymu. A jeszcze wczoraj mówiliście Tysiące polaków przybyły...

12.04.05
36. PR I godz. 15.00 Wiadomości. Jedni otrzymali zwrot majątku w całości, a inni dostaną tylko piętnaście procent. Stanowi to nierówność właścicieli wobec prawa. Niestety, wprowadzają Państwo w błąd słuchaczy. Jest akurat na odwrót. ...Stanowi to nierówność prawa wobec właścicieli.

19.04.05
37. PR I godz. 12.30 Radio kierowców: Pies nie zapięty w pasy może narobić różne rzeczy w samochodzie. Jeszcze nie słyszałem Radia kierowców, żeby prowadzący nie pomylił się lub nie palnął czegoś, jak tym razem. Nawet czwartoklasista wie, że ...pies może narobić różnych rzeczy w samochodzie.

16.05.05
38. Dziś Pan Prezydent powiedział: To były te trzy postaci, które mogły przyjechać na Radę Europy. Tak mówią lub starają się mówić wszyscy. A ja pytam: dlaczego udziwniamy nasz język, przecież można, a nawet trzeba mówić To były te trzy postacie...

18.05.05
39. Dziś następna wypowiedź Pana Prezydenta: Żałuję, ponieważ uważam, iż marszałek Cimoszewicz ma szansę. Pan Prezydent mówi tak, jak wszyscy w mediach. Widocznie się nie zastanowił, ponieważ nie znaczy to samo co że. , znaczeniem jest zbliżone do jeżeli. A więc w tej sytuacji zdanie wypowiedziane przez Pana Prezydenta jest bez sensu.

21.05.05
40. Dziś radio pochwaliło się, że jest instytucją kulturotwórczą. Potem, jak zwykle pojawiło się Radio kierowców: Kierowca, wyjeżdżając z za zakrętu nie mógł wyminąć siedzących na jezdni chłopców. Wydawało mi się, że w Radiu kierowców pracują fachowcy. Tymczasem prowadzący nie wie co to jest wymijanie. Panowie! przecież wy pouczacie kierowców w całym kraju!

26.05.05
41. Godzina 5.25, Dzień Matki. Dla naszych Mam śpiewa Pani Irena Santor: Młodzież żąda swoje prawo... Oj!, obawiam się, że nasi tekściarze mają kłopoty z językiem polskim.

27.05.05
42. Godzina 11.50, w radiu trwa audycja literacka. Pytanie: czego nie zagrał w teatrze Ludwik Solski. Odpowiedź słuczaczki: Solski nie zagrał rolę... Pani słuchaczka interesuje się literaturą, tymczasem nie wie, że Ludwik Solski nie zagrał roli...

31.05.05
43. Godzina 11.40, Radio Tok FM: Dwoje młodych ludzi zginęli przygniecionych konarem. Panowie, jeśli zabieramy się do prowadzenia audycji w radiu, to trzeba umieć mówić po polsku. Dwoje młodych ludzi zginęło przygniecionych...

02.06.05
44. Godzina 8.30, jak zwykle, Radio kierowców: Tych pierwsze kilka minut są najbardziej niebezpieczne. Szanowny Panie prowadzący, jestem już osłabiony Pańskim nieuctwem. Przecież Pan poprostu nie umie mówić.

19.06.05
45. Godzina 7.20. W audycji dla wojska, mówi gen. WP: Jest jeszcze inne kilkadziesiąt garnizonów, mogących przjąć żołnierzy. Zdania złożone, to dla Pana generała trudny problem. Zdanie powinno brzmieć tak: Jest jeszcze kilkadziesiąt innych garnizonów mogących przyjąć żołnierzy.

20.06.05
46. Co za fatalne przyzwyczajenie. Marta Kielczyk, czytająca wiadomości w pierwszym programie radia w czasie zastanawiania się, wydaje okropne dzwięki z siebie zamiast robić to bezdźwięcznie, wszelako jest to przecież radio. Dziś o 18.03 sytuacja powtórzyła się: Sekretarz Rady, Andrzej Przewoźnik stwierdził hyeee, że w otwarciu udział weźmie kilka tysięcy osób.

23.06.05
47. Mówi główny ekonomista WBK, Pan Maciej Reluga: Portugalia ma 6% deficyt budżetowy. Dzieje się tak, bo za małe są przychody dochodów do budżetu portugalskiego. Panie główny ekonomisto, teraz nie wiemy, czy za małe są przychody czy dochody. A może wpływy dochodów?.

28.06.05
48. Pani Katarzyna Kobylecka prowadzi w radiu pogadanki naukowe. Dziś było o żelazie i brązie w starożytnym Egipcie. W II wieku przed naszą erą królował brąz. Ponieważ trzeba było importować cynę, królową stało się żelazo. Pani Katarzyno, żelazo nie jest rodzaju żeńskiego, a królowa to przecież kobieta.

49. Wiecie, że TPSA ma walory? Nie, nie Telekomunikacja jak dotąd nie ma żadnych pozytywnych walorów, ma natomiast "walory" na warszawskim giełdzie jak mówi redaktor Stankiewicz. Tak ble ble już od pięciu lat i jest wyjątkowo odporny na wiedzę.

29.06.05
50. Dalsze pogadanki naukowe Pani Katarzyny Kobyleckiej. W Egipcie znaleziono szkło, którego pochodzenie datuje się na tysiące lat przed naszą erą. Jak twierdzą naukowcy angielscy, szkło pochodzi z roku 250 przed naszą erą. Pani Katarzyno, znowu to się kupy nie trzyma!

7.07.05
51. Dziś w Londynie miał miejsce napad terorystyczny. Dla polskiego radia nadaje korespondent:Widziałem tysiące ludzi wychodzące z podziemi metra... Panie korespondencie, Pan widział wychodzące tysiące czy wychodzących ludzi? Trudny mamy język, prawda?

8.07.05
52. W związku z zamachami w Londynie wypowiedział się nasz minister Zemke na temat bezpieczeństwa w Polsce: Nie mamy informacji o jakichkolwiek nadzwyczajnych zagrożeniach w Polsce. Panie Ministrze Obrony, do czego nam taka informacja, przecież Londyńczycy też nie mieli żadnej informacji. Ponadto, mówi Pan ... nie mieliśmy informacji o jakichkolwiek nadzwyczajnych zagrożeniach. Czy mamy rozumieć, że były informacje nie nadzwyczajne?. Szkoda czasu antenowego na takie nie przemyślane informacje.

18.07.05
53. Dziś o 7.15 polskie radio zaprosiło do studia lidera Samoobrony Pana Lepera. Pan Leper kandyduje na fotel prezydenta. Oto kilka zdań, jakie wypowiedział:
1. ...Przypomnienie za to, że partie rządziły już w kraju.
2. ...Ja nie podejrzewam inne machlojki.
3. ...Komisja podlega jemu cały czas.
4. ...Inne spotkanie będzie w miesiącu sierpniu.

Panie przyszły Prezydencie, mówi Pan dość płynnie, ale język polski sprawia Panu jeszcze wiele kłopotu.

1.08.05
54. Od profesorów w szczególności oczekujemy poprawnego używania języka. Pan prof. Jerzy Sułek, prezes Fundacji Polsko Niemieckiego Pojednania powiedział dziś: ...i te trzy procent stanowią kwotę wypłat. I dalej: ...będziemy, do końca dwutysięcznego szóstego roku wypłacać pieniądze. Pan profesor nie wie, że ...te trzy procent stanowi kwotę. To nie liczebnik trzy coś stanowi Panie profesorze, to procenty stanowią i o czymś mówią! Ponadto mówi się ...do końca dwa tysiące szóstego roku!.

9.08.05
55. Dziś w Lato z radiem słyszałem Panią Torbicką zajmującą się na codzień sprawozdaniami z imprez filmowych. Pani Torbicka powiedziała: To jest gwiazda, którą da się wykreować mówiąc w cudzymsłowiu. W śród aktorek mamy wspaniałe postaci...To Pani Torbicka nie wie, że mówi się w cudzysłowie?

18.08.05
56. Znany i lubiany krytyk muzyczny, Pan Bogusław Kaczyński tak dziś powiedział: Te tłumy fanów szturmujące wejścia... Pan, Panie Bogusławie popełnia ten sam błąd, który masowo popełniają inni. Tłumy to jest pewna ilość lub liczba jak mawiają inni. Ilość czy liczba nie może szturmować wejść! Wejścia szturmowali Fani!

22.08.05
57. Pan poseł Dorn, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość powiedział dziś w radiu: Kaczyński i Tusk mają podobne notowania, są więc rónoprawni. Panie pośle, niestety nie jest to prawda. Równoprawni są wszyscy kandydaci na prezydenta. Pańskie wypowiedzi nie są niestety przemyślane.

23.08.05
58. To, co dziś usłyszałem w radiu o 7.15 było dobrym kabaretem w wykonaniu posła Pana Frasyniuka. Pan Frasyniuk wypowiadał się o założonej przez siebie Partii Demokratycznej. Treści wypowiedzi niestety nie pamiętam, gdyż Pan Frasyniuk nie pozwolił mi skupić się nad treścią wypowiedzi. Na samym początku wywiadu, zanim powiedział dwa słowa zdążył sześć razy powiedzieć peee, peee, peee, peee, peee, peee. Przez pietnaście minut użył tego ulubionego zwrotu czterysta razy, wplatając między te dźwięki dodatkowo mee, mee. Tak pee-cząc i mee-cząc przez piętnaście minut wyprowadził chyba z równowagi najspokojniejszego słuchacza.

26.08.05
59. Słyszałem dziś wypowiedź lekarza alergologa, Pani doktor Małgorzaty Saber: Jeżeli rodzice mają alergię, to dzieci mają wielką szansę też zachorować na tę chorobę. Pani doktor, rozumiem, że można mieć szanę wyzdrowieć, ale żeby mieć szansę zachorować?? Pani leczy, czy rozsiewa zarazki?

3.09.05
60. W Wiadomościach TVP1, właściciel warsztatu samochodowego powiedział: Nie nadanżamy z montażem instalacji gazowych do samochodów. To niech Pan szybko włancza większą ilość ludzi!!!

5.09.05
61. Piotr Kraśko jest w telewizji publicznej najlepiej opłacanym korespondentem. Obecnie przebywa w USA, skąd przesyła wiadomości o katastrofie w Nowym Orleanie: Niektóre z tych ludzi nie wiedzą co mają robić. Panie korespondencie, jak Pan powie: Te ludzie, czy Ci ludzie?. Ważny korespondent powinien pamiętać, że nie tylko treść jest ważna lecz również forma!

8.09.05
62. Przewodniczący Komisji śledczej Pan Dobrosz powiedział: Zachodzi podejrzenie, że podczas sprzedaży PZU doszło do przestępstwa przeciwko dokumentom. Rozumiem z tego Panie przewodniczący, że w całej tej sprawie poszkodowane są dokumenty!

12.09.05
63. W Wiadomościach TVP1 usłyszałem dziś, że znaleziono martwą Panią sędzię Sądu rejonowego. Podobno utopiła się, gdyż zamierzano odebrać jej immunitet sędziowski za łapownictwo. Pan Prokurator badający sprawę powiedział, że Pani sędzia zapewne popełniła samobójstwo ponieważ nie stwierdzono działania osób trzecich. Panie prokuratorze, zapomniał Pan o osobach drugich, dlaczego Pan je pominął?

15.09.05
64. Dziś słyszałem w radiu Pana Leszka Millera : Decyzja rozczarowuje te miliony polaków, które chciały głosowaś na Cimoszewicza. Dziwna maniera mówienia o milionach, jak o istotach żywych trwa. Panie premierze, ...decyzja rozczarowuje miliony tych polaków, którzy chcieliby głosować na Cimoszewicza. Tak powinno wyglądać zdanie w języku polskim!!!

21.09.05
65. Podobnie jak zimą w TV, obecnie w radiu wystąpił specjalista od ruchu drogowego, który powiedział: Wjeżdżając na rondo włączamy kierunkowskaz w prawo i nie wyłączamy go podczas jazdy po rondzie, aby inni użytkownicy nie mieli wątpliwości gdzie chcemy jechać. Ludzie, skąd bierzecie tych "specjalistów". Większej bzdury jeszcze nie słyszałem. Panie "specjalisto" od ruchu drogowego, wjeżdżając na rondo nie włączamy kierunkowskazu, jadąc po rondzie też nie włączamy kierunkowskazu. Włączamy go dopiero gdy zmieniamy pas na rondzie i w czasie zjeżdżania!!!

25.09.05
66. Autorzy tekstu do audycji w Jezioranach piszą takie teksty: Takie hasło widziałam, studenci go wymyślili. W szafie jest moje ubranie, przynieś mi go. Radio jest instytucją kulturotwórczą więc taki język będziemy potem słyszeć.

5.10.05
67. Słyszałem dziś w TVP3: Muzyka mnie udachawia powiedziała jedna z pań. Jeśli ktoś nie wie co to koślawe słowo znaczy, to wyjaśniam, że chodzi o uduchowienie.

17.10.05
68. Jak niedbale tłumaczy się teksty z języka angielskiego na polski w Reality TV: ...choć większość urządzeń mogą powodować...

18.10.05
69. Dziś już się nie przeprasza za pomyłki językowe w radiu. Rano Pan redaktor Grzesiowski powiedział: Dziś mamy chłodne, zimne poranek.

18.10.05
70. Przed południem mówił przejęty Pan minister Pilarczyk: Ptaki trzeba odizolować i trzymać ich w zamknięciach. Dla Pana ministra, ptaki to są oni!!

20.10.05
71. Dziś w radiu o 12.48 prowadzący powiedział: Nie sposób zauważyć, że.... To też jedna z tych dzisiejszych mód. A powinno być: Nie sposób nie zauważyć, że...

21.10.05
72. W TVP3 mówiono dziś o pijanych lekarzach. Dyrektor szpitala opowiadając o swoim środowisku zaczynał wszystkie zdania od To znaczy.

22.10.05
73. Znowu nie douczeni twórcy reklam w TVN: Wiele ludzi na świecie przesyłają pieniądze...

22.10.05
74. Prowadzący programy radiowe są tak leniwi, że nie chce im się przeczytać tego co dostali do odczytania. Dzisiejszego ranka: Za piętnaście minut zostaną przywrócone normalny ruch.To ble ble "naszego , kochanego" Radia kierowców. W południe też nie było lepiej: Niezwykłą popularność cieszy się album Fryderyka Chopina.

21.11.05
75. A dziś tak czytano: Bardzo silne stało się w Polsce ruchy młodzieżowe.To jest norma, nikt nie przeprasza.
76. Nie zapeszajmy, zanim rozmowy się zakończą. Szanowne radio już nie umie mówić. Powinno być: Nie zapeszajmy, zanim rozmowy się nie zakończą.
77. Pan Kraśko, czołowy korespondent TV w USA: W USA setki tysięcy ludzi straciły swe domy. Co za odporność na wiedzę. Panie korespondencie, zawsze powinno być: iluś ludzi straciło domy.

22.11.05
78. Pan premier Marcinkiewicz mówi ładną polszczyzna, ale nie wie jak powiedzieć takie zdanie: Rodzinom poszkodowanych górników zapewnimy pomoc taka, jaka powinna być.

10.12.05
79. Dziś przestrzegał nas sprawozdawca sportowy Tomasz Zimoch: Uważajcie wszyscy, którzy poruszają się po drogach w Harachowie. Panie sprawozdawco, zaczął Pan od wy, a skończył na oni. Jeśli mówi Pan do nas uważajcie, to niech Pan dalej powie którzy poruszacie się.

11.12.05
80. Aż dziw bierze, jak doświadczony lektor może tak powiedzieć. W Reality usłyszałem: Po południu sześciu pasażerów wjeżdżają na pokład.

12.12.05
81. Jak możemy się dziwić ludziom, skoro sam minister kultury Kazimierz Ujazdowski nie potrafi powiedzieć poprawnie prostego zdania. Dziś o 7.15 mówił co działo się w roku dwutysięcznym pierwszym. Pan minister jest tak zajęty kulturą, że nie ma czasu nauczyć się mówić o roku dwa tysiące pierwszym. Pan minister daje jeszcze inny przykład: Fakt, jest osobą znaną... Panie ministrze, to nie to samo co że.

23.12.05
82. Dziś mamy nowego Pana Prezydenta Kaczyńskiego. Pan Prezydent tak przemawiał: Wielu ludzi siedzą na tej sali. Może to trema.

30.12.05
83. Mamy dziś trudne warunki śniegowe na Opolszczyźnie i na Podkarpaciu. U nas, w wielkopolsce też są trudne warunki, ale czy powiemy Mamy dziś trudne warunki na Wielkopolsce ?. Brzmi jakoś dziwnie.

(www)