Płytki


Płytki dla amatorów to duży problem. Programy do projektowania płytek są bardzo drogie, bardzo skomplikowane i nie nadają się do projektowania małych, pojedyńczych egzemplarzy. Czy jest wyjście z tego problemu? Jest. Poniżej pokazałem zdjęcia płytek, które można zaprojektować programem, który znajduje się w prawie każdym PC-cie.
Jest to Paint Shop Pro 5.
Sposób projektowania.
Przygotowujemy papier w kratkę, ołówek cienkopis oraz elementy elektroniczne, które znajdą się na płytce. Pamiętajmy, że kratka jest znormalizowana. Rozstaw trzech wyprowadzeń obwodu scalonego mieści się w jednej kratce. Podobnie jest z innymi elementami. Ich rozstaw, to wielokrotność połowy kratki. Ołówkiem rysujemy punkty lutownicze (od strony lutowania) i ścieżki połączeniowe. Kolorową kredką rysyjemy elementy elektroniczne. Po narysowaniu całej płytki przystępujemy do przenoszenia rysunku na ekran komputera. Otwieramy Painta i zaczynamy rysować płytkę o rozmiarze 1:1. Aby było wygodniej, otwieramy powiększenie o 800% i wprowadzamy kratkę. Kratka, to duża wygoda, daje bowiem możliwość liczenia wymiarów. Rozstaw pomiędzy nóżkami obwodu scalonego, to 8 kratek. Kratka zeszytowa, to 16 kratek itd. Ponieważ mamy rysunek na papierze w kratkę, to mamy też możliwość w którą stronę i o ile kratek usytuować następny punkt lutowniczy. Rysowanie jest już proste. Sami decydujemy jak szerokie będą ścieżki, albo jakie będą przerwy między nimi. Tym sposobem dochodzimy do rysunku, który pokazuję poniżej. Gdy płytka jest narysowana, najlepiej wydrukować ją drukarką laserową. Sporządzamy jeszcze rysunek płytki z elementami. Potrzebny będzie podzczas lutowania. W tym celu gotową, czarną płytkę zamieniamy na bladoniebieską (ikonka Wypełnienie kolorem). Pomiędzy punktami lutowniczymi narysujemy kolorem jasnozielonym elementy elektroniczne. Oczywiście zapiszemy ją pod inną nazwą, niż poprzednią. Podczas drukowania płytka będzie zaledwie szara i będą widoczne zaznaczone elementy.
Produkcja.
Ostatnią czynnością, jest znalezienie pobliskiego zakładu produkującego płytki. W Poznaniu będzie to np. http://www.zuf.as.pl Wysyłamy e-mailem płytkę do zakładu i czekamy na wiadomość o odbiorze gotowej płtki. Przy odbiorze otrzymamy też kliszę, która umożliwia późniejsze powtórzenie produkcji. No i po kłopocie.

Tak wyglądają gotowe, wyprodukowane płytki.