Miernik f do 200MHz, skala cyfrowa, wzmacniacz w.cz. od 5 do 500MHzPrzedstawiony schemat pokazuje uniwersalne urządzenie zawierające miernik częstotliwości do 200MHz z czułością wejścia 1mV przy rezystancji wejściowej 50om, ponadto może być zastosowane jako skala cyfrowa do częstotliwości 200MHz z dowolną pośrednią o tej samej czułości wejściowej. Urządzenie można też wykorzystać jako wzmacniacz w.cz. w zakresie od 5 do 500MHz o wzmocnieniu ok 30dB z regulowanym wzmocnieniem, co daje amplitudę na wyjściu od 0 do 2,5V Pp.

Konstrukcja doskonale nadaje się w pracowni amatorskiej, gdyż do wejścia można dołączyć płytkę generatora LC w.cz. bez konieczności odrębnego zasilania, dzielników i procesora do odczytu frekwencji. Tym sposobem w prosty sposób otrzymujemy wzorzec częstotliwości z regulowanym poziomem sygnału wyjściowego, co jest, jak wiem nieodzowne w pracowni.

Urządzenie posiada dwa wejścia do 30MHz i 200MHz o rezystancji po 50om, wynik odczytuje się na LCD gdzie również pojawia się informacja, który zakres ustawiono, pokrętło ustawiające wzmocnienie, diodę LED pokazującą wzmocnienie, oraz gniazdo i wyłącznik zasilania. Całość zasilana jest zasilaczem wtyczkowym o napięciu 12V/400mA.