Homodyna tradycyjna


Uwaga! Przyciski dźwiękowe (poniżej) nie działają w przeglądarce Firefox


Homodyna, to odbiornik SSB i CW na 7MHz. Działa na zasadzie bezpośredniej przemiany częstotliwości. Odbierana częstotliwość 7MHz mieszana jest z prawie taką samą częstotliwością VFO. Różnica wynosi ok. 3KHz. Ustawiamy VFO od dołu lub od góry częstotliwości odbieranej, w zależności którą wstęgę chcemy odebrać. Aby nie słyszeć dwu wstęg naraz, stosujemy filtr dolno przepustowy małej częstotliwości, który nie przepuści dwu wstęg, bo ich sumaryczne pasmo jest większe od 3KHz. Mamy więc okienko o szerokości 3KHz przez które odbieramy dźwięki. Strojąc VFO, przesuwamy to okienko po paśmie w poszukiwaniu dźwięku.
Zobaczmy teraz, jak zbudowana jest homodyna:
Zapewne tajemniczo wyglądają filtry w kubkach ferrytowych. Można je w prosty sposób nawinąć, korzystając z interfejsu na stronie głównej pod tytułem: "obwód rezonansowy, obliczamy pojemność, indukcyjność i częstotliwość". Jeśli mamy dowolne kubki ferrytowe oznaczone np. jako Al 250, to wpisujemy w okienko Al potem indukcyjność 21mH, a po naciśnięciu otrzymujemy odpowiedź ile trzeba nawinąć zwojów.
Filtry rezonansowe mają tę przewagę nad filtrami ze wzmacniaczy operacyjnych, że przewodzą bez tłumienia sygnału oraz są proste w wykonaniu.
Budowane ze wzmacniaczy operacyjnych kształtują charakterystykę na głębokim, aż 30dB tłumieniu. Po takim filtrze trzeba ponownie wzmocnić sygnał dodając niepotrzebnego szumu. W tym odbiorniku jak widać, jest tylko jeden wzmacniacz operacyjny.

Jeśli ktoś ma ochotę sam konstruować filtry m. cz. lub sprawdzić ten ze schematu, może to uczynić na fantastycznym symulatorze Stewarta Hyde, który można pobrać tutaj: http://www.practicalrf.com/$Newsletter/e-letters/February2006/RFSim99.htm
Tak wyglądają płytki:
A tak wygląda odbiornik w obudowie.
Po próbach stwierdzam, że odbiornik ma wyjątkowo niskie szumy własne. Słychać nawet najsłabsze sygnały SSB lub CW.